03 Nisan 2009

Ruhumun kapıları açık ama...

 
Biliyorum kimse dört dörtlük hayat yaşamıyor. Her zaman neşeli, mutlu, Polyanna gibi dolaşmakta imkansız, kaldı ki büyük bir şehirde yaşıyorsanız problemsiz geçen bir gün için nerdeyse şükreder hale geliyorsunuz... Ama ama ama... Birşeyler eksik hayatımda... Mümkün olduğu kadar kendimi mutlu edecek şeyler yapıyorum, kişisel gelişim kursları, arkadaşlarım, ailem, kedilerim... Gelin görün ki yine de "çok mutlu" hissedemiyorum kendimi. Evet itiraf ediyorum ben aşk kadınıyım ve hayatımda aşk olduğu zaman kendimi çok daha mutlu hissediyorum. Yaşam koçum kendini asla yarım bir çember gibi görme, biri hayatına girip o çemberi tamamlamasın, sen kendi başına tam bir daire olmayı, kendi kendinle mutlu olmayı başar ki o zaman hayatına giren kişi sana gerçek anlamda bir mutluluk katabilsin demişti. İyi de benim kendimde koca bir daire olarak gördüğüm tek şey arkamda toplanmış vaziyette! Bütüne yayamadım henüz! İçimden kendime diyorum ki noni kafanı uzat hayata bak aşk sadece bir erkeği sevmek değil, aşk bir kuşun önündeki kırıntıları yemesinde, bir annenin çocuğunu emzirmesinde, kedilerinin mırıltısında, yeğenlerinin kahkahalarında gizli, sadece bakmayı bil diyorum... Baharın sarhoşluğunu yaşadığım bu günlerde kitaplar ruhumu ayıltıyor... Yeni aldığım kitaptan bahsetmek istiyorum. Eileen Caddy'nin "İçimizdeki Kapıları Açmak" kitabı yılın 365 günü için hazırlanmış, iç huzurunuzu bulmanıza yardımcı olan kısa mesajlardan oluşuyor. Her sabah uyandığınızda bir mesaj okuyup bunun bütün gününüzü şekillendirmesini sağlıyorsunuz. Gece yatmadan önce de gününüzü gözden geçirmek için aynı mesajı bir kez daha okuyabiliyorsunuz. Ben de bugünün tarihi olan 3 Nisan'ı açıp bugünkü mesajımı okudum: "Mutluluğunun ve memnuniyetinin anahtarı senin kendi içinde, yüreğinde ve zihninde yatar. Her yeni güne nasıl başladığın çok önemlidir; ya sağ ayağını atarak, ya da yanlış adımla başlarsın. Yüreğinde neşeli bir şarkıyla uyanabilirsin. Bu yeni gelen gün için, yaşadığın için, yaşamın ta kendisi olan mucize için, yaşamın ritmi ve akışıyla uyum içinde olduğun için şükran duyarak uyanabilirsin. Yeni gelen günden en hayırlı olanı bekleyebilirsin ve böylece onu kendine çekersin. Ya da güne sinirin tepende, üzgün ve huzursuz başlayabilirsin. Günün getireceklerinden sen sorumlusun ve bunu biliyor olman sana, bunun farkında olmayan ve dolayısıyla bu konuda fazla bilgisi olmayan ruhlardan daha büyük bir sorumluluk verir; öyleyse daha azı ile yetinme. Zihninin içinde olduğu durum için kimseyi suçlayamazsın. Herşey senin içindedir."
Sizce de bugünün mesajı çok manidar değil mi? İyi haftasonları!
Yes I know nobody's life is perfect. It's impossible to be cheerful like Polyanna every day. When you live in a big city, you thank God if your day ends without any problem. But... I feel like a part is missing in my life. The spring is coming soon and I can not control these feelings. I try to manage my life, even it sucks these days in terms of love and work. I attend personal development seminars, have quality time with my family, my friends and my lovely cats. Even I struggle a lot to have a positive perspective in my life, I can not feel completely happy. My life is like a puzzle and I can not find the last part to complete it. And I guess that missing part is LOVE! I admit that when there is love in my life I feel much more happy. My life coach advised me that I should not see myself as a half circle and not to hope someone comes in my life and makes it a round circle. She told me that I have to see myself as a full circle, I have to learn to be happy by myself, in this way if someone comes to my life, he will add happiness to that circle not just complete me. Well, for me the only round thing in myself is my big ass :( Maybe it's not right to seek love only in a person; maybe the love is hidden when a bird eats bread crumbs, when a mother nurses her child, when my cats purr, when my nieces laugh... I just need to look right...
Anyway when I see the glass as half empty, I read books in order to kill my pessimist thinking. I listen my sister's recommendation and bought Eileen Caddy's "Opening Doors Within" book in Turkish. It's actually a perennial diary, with 365 daily meditations, which presents a selection of inspirational and practical messages. Everyday you read one message and these messages help you to find faith, fulfilment and inner peace. Today I read the message dated April 3rd. And the message is as follows:
"The key to your happiness and contentment lies within you, within your own heart and mind. The way you start each day is very important; you can start off on the right foot or the wrong one. You can wake up with a song of joy and gratitude in your heart for the new day, for being alive, for the very wonder of living, and for being in tune and harmony with the rhythm of all life. You can expect the very best from the coming day and therefore draw it to you. Or you can start the day with a chip on your shoulder, disgruntled and out of rhythm. You are responsible for what today will bring, and knowing it gives you an even greater responsibility than those souls who are not aware of it and therefore know no better. You cannot blame your state of mind on anyone else. It all rests with you."
Considering my mood, today's message is very meaningful, isn't it?
Have a lovely weekend!

6 yorum:

 1. Biz artık belli bir olgunluğa erişmiş kadınlarız ve çok şükür bir eksikliğimiz yok tek eksik parçamız aynen belirtiğin gibi onun için kimse kusura bakmasın kendi kendimize neden yetinelim ki!!
  iyi haftasonları cnm...

  YanıtlaSil
 2. herkesin aynı dönemlerden geçmesi ne garip! ne okunan kitapların ne de verilen akılların derde derman olmadığı tecrübeyle sabit. o "çok beklenen" geldiğinde de başka üzüntüler oluyor. hoş, biliyorsundur da... ben yine de söyleyim... :)
  ps. böylece ilk ödememi de yapmış oldum...

  YanıtlaSil
 3. Yaşam koçunun söylediği şu daire işi o kadar doğru ki. Ama yapabilene aşkolsun :(

  YanıtlaSil
 4. Güzel bir mesaj oldu.
  dünde biz bir arkadaşımla bu konu hakkında konuştuk. üzerine tam denk geldi.

  YanıtlaSil
 5. böyle kitaplara güvenim sıfır o yüzden kuruş para vermem. ama gününü o mutluluk üzerine şekillendirmeyi başarıyorsan demek ki gerçekten işe yarıyor sende...

  YanıtlaSil
 6. öyle kitapları, yaşam koçu vb. zımbırtıları bırak, mutlu ol!

  YanıtlaSil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...