09 Temmuz 2011

Hermitaj Müzesi (1. Kat)

St. Petersburg'a gelip de dünyanın en büyük 5 müzesinden biri olan, içindeki 3 milyona yakın eserle Guiness Rekorlar Kitabı'na girmiş Hermitaj Müzesi'ni görmeden dönmek olmaz!
Müzeye gitmek için Saray Meydanı'ndan geçiyoruz...
Saray Meydanı; Kışlık Saray (mimar B. Rastrelli) ve yarım daire şeklindeki bakanlık binalarıyla (mimar C. Rossi) kuşatılmıştır. Bu binalar üzerinde Napolyon savaşlarındaki iki tekerlekli savaş arabalarının figüre edildiği zafer arklarıyla birbirinden ayrılır.
Meydanın merkezinde 1812 yılındaki savaşa ait Alexander sütunu vardır.
Burası ilk zamanlarda Çariçe Katerina’nın kışlık sarayıdır. Katerina’nın Batı Avrupa’dan toplatmaya başlattığı sanat eserleri inanılmaz boyutlara ulaşınca Kışlık Saray’ın yetersiz kalması nedeniyle 1764 yılında Fransız mimar Vallin de la Moyhe’a Büyük Hermitaj yaptırılmıştır. Sonraki yıllarda Tiyatro Binası ve Yeni Hermitaj binalarının eklenmesiyle tamamlanan binalar zinciri, 1852 yılında müze olarak halka açılmıştır.
Cephesinde yaklaşık 400 sütun ve 16 farklı pencere tasarımıyla süslenen saray, devrim yıllarına kadar çar ve ailesinin yaşadığı yer olarak bilinmektedir. 1837 yılında geçirdiği yangından sonra restore edilen sarayın dış cephesinde az değişiklik yapılmış olsa da iç mekânda çok sayıda ünlü mimar değişiklik yapmıştır. Günümüzde müze tarih öncesi sanat eserleri de dâhil olmak üzere 3 milyona yakın Rus Sanatı, Klasik Sanat, Doğu Sanatı, Fransız ve İngiliz Sanatı, İtalyan ve İspanyol Sanatı ve 20. yüzyıl Avrupa Sanatı eserlerini içermektedir.
Müze sabah 10.30'da açılıyor, pazartesi günleri kapalı. Hafta sonu büyük bir yığılma olduğu için hafta içi gitmekte fayda var zira öğle saatlerinde gittiğinizde dışarıda büyük bir kuyruk sizi bekliyor olabiliyor. Müzenin ana binasına giriş 350 ruble, fotoğraf veya video çekmek isterseniz ekstra 200 ruble ödüyorsunuz.
Turumuza Sibirya, Orta Asya, Kafkaslar ve Eski Mısır'a ait tarih öncesi kalıntılarla dolu olan 1. kattan başlıyoruz.
Bu iskelet 22.000-23.000 yıl öncesine Üst Paleolitik döneme ait. Rusya'nın Asya bölgesi'nde Angara havzası'nda bulunmuş.
Kalıntılarda iskeletin boynunda kolye ve yanında bileziği bulunmuş.
Bilezik, kolye ve diğer aksesuarlar...
İskit Dönemi'ne ait bir heykelin reprodüksiyonu...
Milattan Önce 4.000 yılın ikinci yarısına, Bakır-Taş Çağı'na ait (ya da diğer adıyla Eneolitik Çağ) Karadeniz'in güneybatı kıyısında bulunan heykelcikler...
Bu kolyeyi boynumda görmek isterdim!!!
8. veya 10. yüzyıla ait Altay Bölgesi'nde bulunmuş taştan yapılmış bir savaşçı heykeli...
1. katta en çok ilgimi çeken yere geldik şimdi... Bunlar 5.-6. yüzyıla ait alçıtaşından yapılmış cenaze masklarıymış.
Bazı maskların altında kuru kafalar olduğu gibi duruyordu, bakınca insanın tüyleri gerçekten diken diken oluyor!
Bu da bir liderin mumyasıymış...
Evet 1. katı tamamladık, şimdi sırada 2. kat var...

5 yorum:

 1. ah noni, nasıl güzel , nasıl özendim şimdi. müze gezmeye bayılırım, hele böyle olursa napardım bilmiyorum...

  YanıtlaSil
 2. Muhteşem! Merakla 2. katı bekliyorum.

  YanıtlaSil
 3. Buket; ben de birçok müzeye gittim ama burası bambaşka, 1 gün 2 gün yetmez uzun bir zaman dilimine yaymak gerekir aslında...

  Elif Ayvaz; 2. katı da şimdi bitirdim ama 3. kata mecalim kalmadı rehber kimselere görünmeden sıvışıverdi anlayacağın hee hee :)

  YanıtlaSil
 4. Nonicim, bütün katları gezdik sayende. Oraya ilk gittiğimde ki, çok gitmek istiyorum. ilk gezeceğim yerlerden biri olucak.

  YanıtlaSil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...