10 Ekim 2011

Phoebe'nin Kitap Tanıtımı

Geçtiğimiz hafta Phoebe Taplin'in 4 kitap serisinden ilki olan "Phoebe Taplin's Moscow Walks - Autumn" kitabının tanıtımı vardı. Phoebe dört yılını Moskova'da geçirmiş bir İngiliz. Bu süre içinde The Moscow News gazetesinde yürüyüş gezileri yazıp, ücretsiz yürüyüşler düzenleyerek burada yaşayan birçok yabancının şehri daha iyi tanımalarına katkıda bulunmuş... Şu anda İngiltere'de yaşıyor ama kitabının tanıtımı için kısa bir süreliğine yeniden Moskova'ya gelmiş. Phoebe'nin düzenlediği yürüyüşleri ne yazık ki yakalama fırsatım olmadı ama kitabının tanıtımını kaçırmak istemedim. Kitapta Moskova'da  Eylül, Ekim ve Kasım aylarında yürüyebileceğiniz sokakların rotası çizilmiş ve bu yürüyüş rotasında karşınıza çıkabilecek tarihi yapıların neler olduğu anlatılmış. Ayrıca karnınız acıkırsa mola verebileceğiniz yerler ve çocukların ilgisini çekebilecek aktiviteler belirtilmiş. Kitap hem İngilizce hem Rusça olarak 2 dilde basılmış. İçeriği, keyifli çizimleri ve fotoğrafları ile bence Moskova'da yaşayan her yabancının elinde bulundurması gereken bir kitap ;) Açıkçası diğer 3 serinin de basımını ben heyecanla bekliyorum!
Hem resim hem de dikiş atölyesi olarak kullandığımız ve o gün kitap tanıtımının yapıldığı Petrovka Art Studio inanılmaz kalabalıktı, öyle ki burayı ilk defa bu kadar kalabalık gördüm diyebilirim... Kitap tanıtımının yanında bir de resim sergisi vardı... Benim o gün orada bir diğer bulunma sebebim ise fotoğraf çekmekti; fotoğraf söz konusu olunca gelen hiçbir ricayı geri çevirmiyorum ;) Eskiden tatil beldelerinde boyunlarında asılı koca fotoğraf makinesiyle foto şipşak, foto şipşak diye dolaşan tipler vardı, yakında onlara dönersem hiç şaşırmayın, sloganımı buldum bile: Şipşak Nonik, şip diye çeker şak diye elinize geçer :)
Arkadaşlarım kitap hakkında konuşmaya başladılar bile ;)
New York Times'ın ödüllü fotoğrafçısı James Hill'in objektifinden...
Saatler 20:00'ye gelirken Phoebe kitabını imzalamaya başladı...
Moskova'da yaşıyor ve kitabı satın almak istiyorsanız size en yakın bir Le Pain Quotidien Cafe'ye uğrayabilir veya Respublica Kitapevleri'nden temin edebilirsiniz...
(Fiyatı: 350 ruble)

4 yorum:

 1. Resimler harika kendine de aldın değilmi kitaptan.Çok heyecanlanıyorum sen resim yapacaksın diye belki bende giderim dönünce minyatürden vaz geçtim çünkü.Gözlerimi çok yormak istemiyorum .

  YanıtlaSil
 2. Rus ülkelerinde İngilizce konuşmayan insanların halkın %90’ını oluşturduğu göz önüne alınınca orada yaşayan birisi için hayat kurtaran bir kitap olabilir :) Moskova değil ama Kiev’e gittiğimde yaşadıklarımı düşününce bu kitaptan orada da olsaymış keşke diyorum :) James Hill’in objektifini ve de suluboya çalışmaları çok sevdim. Şipşak Noni'yi okuyunca koptum :) Ojektifine sağlık, çok güzel kareler çekmişsin :)

  YanıtlaSil
 3. Canım annem; aldım imzalattım bile ;) gözlerini yeterince yoruyorsun güzel annem, minyatüre bulaşırsan daha da yorulurlar, daha rahat hobiler seç bence, sen bizim için kıymetlisin!

  Giz; ahhh hiç sorma ne çok zorluk çekiyorum burda bu dil yüzünden, hayır Rusça'yı öğrenmekte öyle şıp diye olmuyor ki, sanırım ben bu dili sökene kadar çoktan dönmüş olacağız buralardan ;)

  YanıtlaSil
 4. Bak biz oralarda yasarken boyle seylerle karsilasmiyorduk, sanslisin boyle bir kitap bulduguna.. ;)

  YanıtlaSil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...