11 Kasım 2011

Atatürk Evi

Atatürk 19. Piyade Tümeni ile 25 Şubat 1915'te Çanakkale Şavaşları'na katılmak üzere Eceabat'a gelmiş, burada ikmal yaptıktan sonra, 18 Nisan 1915'te Bigalı Köyü'ne gelerek, bu köy evini karargah olarak kullanmıştır.
Bir hafta sonra savaş başlamış, Atatürk Conkbayırı ve Arıburnu'nda üstün düşman kuvvetlerine karşı kazandığı zaferlerle bütün dünyanın dikkatlerini üzerinde toplamıştır.
Çanakkale Savaşları'ndan sonra, Atatürk'ün Bigalı'daki karargahı yine eski sahiplerinin elinde ev olarak uzun yıllar kullanılmıştır.
Ev taş ve bağdadi yapıda inşa edilmiştir. Dış kapıdan küçük bir avluya girilmektedir.
Alt katta biri büyük, öteki küçük iki odası vardır. 
Atatürk'ün Erzak Deposu
Atatürk'ün Yemek Odası 
 Ahşap bir merdivenle üst kattaki salona çıkılır.
Şimdi üst kattayız...

Üst kattaki ahşap balkon
Salona açılan üç kapıdan ortadaki en büyük oda Atatürk'ün çalışma odasıdır. Diğer oda yaverine ayrılmıştır. Odaların tavan ve döşemeleri ahşaptır.
O gün kullanılan eşyalardan sadece çalışma odasındaki bu masa kalmıştır.

Atatürk'ün Yatak Odası 
Atatürk'ün Misafir Odası 
1969 yılında Bigalı Köyü Atatürk Müzesi Kurma Komitesi adıyla bir komite kurularak, evin dış kapısı üzerine "M. Kemal Atatürk'ün 1915 tarihindeki 19. Tümen Karargahı" ibaresini taşıyan bir levha yerleştirilmiştir. Ev sahiplerinden satın alınarak müze haline getirilmiştir. Atatürk'ün Bigalı Karargahı, Kültür Bakanlığı'na devredilmiş, Bakanlık evi onararak 1973 yılında ziyarete açmıştır.

9 yorum:

 1. Belge niteliğinde bir sayfa. Müze ev olarak açılmasına sevindim. Eski halini görünce fotoğrafta hele müze olarak bakımlı kalması en güzeli. Teşekkürler paylaşım için .

  YanıtlaSil
 2. dalgaizleri; rica ederim.

  YanıtlaSil
 3. hepsi o kadar güzelki. gidemedik, ama sen bize kadar getirdin. sevgiler..

  YanıtlaSil
 4. süper herşey o kadar güzel anlatılıp görüntülenmiş ki....bayıldım eline,yüreğine,sevgine sağlık Başarıların daim olsun.Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 5. Ne kadar güzel.. Korumaya alınmış ama duvarlar nemli.. Yiğidi gam, duvarı nem öldürür derler ya.. KEşke sürekli bir bakım olsa.. Bu ev asırlarca ayakta durabilse.

  YanıtlaSil
 6. Zeynep; öperim canım.

  naysun; rica ederim, böyle anlamlı bir yeri paylaşmak benim için ayrı bir keyifti...

  nil; evet pek bakımlı olduğu söylenemez, zaten oraya köylü teyzeleri koymuşlar, teyze bizden 1 lira giriş parası aldı sonra ortadan kayboldu, müzeyi biz hiçbir görevli olmadan dolaştık, buna çok şaşırdım doğrusu... moskova'da tarihi evlerin her odasına bir görevli koyuyorlar herhangi birşey çalınmasın, zedelenmesin diye...

  YanıtlaSil
 7. Nonim gitmiş kadar oldum harikasın vallahi :) ah yolum düşsün diye dua ettim bakarken karelere sağol vallahi :) kalbine sağlık olsun sevgiler...

  YanıtlaSil
 8. Gezi ve ziyaret yazılarınıza hayranım kendimiz gitsek gözümüzden kaçabilecek detayları dahi atlamadan ve extra araştırmaya mahal vermeden o kadar güzel anlatıyorsunuz ki... izninizle hepsini mail ortamında sevdiklerime gönderiyorum...

  Elif Ç.

  YanıtlaSil
 9. ne kadar güzelmiş Nonicim, sayende gezmiş gibi oldum, teşekkür ederim :) görevli olmamasına çok şaşırdım, keşke daha iyi baksalar, korusalar.

  YanıtlaSil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...