14 Ağustos 2013

1 Paket = Hayat Kurtaran 1 Aşı

 Geçtiğimiz günlerde Prima'dan çok anlamlı bir paket aldım. Prima ve UNICEF'in Anne ve Yenidoğan Tetanosu'nu ortadan kaldırmak için başlatmış olduğu “1 Paket = Hayat Kurtaran 1 Aşı” kampanyası kapsamında tasarımcı Özlem Süer'in tasarladığı çok kullanışlı bir bebek çantası hediye edildi.
Kampanya dahilinde ebeveynlerin bebekleriyle çektirdikleri ve paylaştıkları her fotoğraf için Prima, UNICEF’e bir aşı bedeli bağışlayacakmış. Ayrıca seçilecek 100’ü aşkın fotoğrafın sahibi olan anne ve babalara tasarımcı Özlem Süer ile Berna Laçin, Ceyda Düvenci ve Defne Samyeli’nin birlikte tasarladığı bu bebek çantalarından birer adet armağan edilecekmiş.
Bu kampanyaya sizler de destek olmak isterseniz buraya tıklayıp bebeğinizin bir fotoğrafını paylaşabilir, bu güzel çantaya sahip olma şansını yakalayabilir, en önemlisi bir anne ve bebeğin hayatının kurtulmasına katkıda bulunabilirsiniz.
Baksanıza çantam bizim küçük hanımın da ilgi alanına girdi hemen ;)
Prima ve UNICEF'e bu anlamlı kampanya ve hediye için teşekkür ediyor, basın bültenini sizlerle de paylaşıyorum:
33 ülkede yaklaşık 130 milyon anne ve bebeğin hayatını tehdit eden Anne ve Yenidoğan Tetanosu’nu ortadan kaldırmaya yardımcı olmak amacıyla, Prima ve UNICEF’in sürdürdüğü “1 Paket = Hayat Kurtaran 1 Aşı” kampanyası, 2013 yılında da devam ediyor. 2006 Yılından bu yana dünya genelinde 300 milyon aşı bağışlanan kampanyada satın alınan her UNICEF logolu Prima bebek bezi karşılığında UNICEF’e bir Anne ve Yenidoğan Tetanosu aşısı değerinde bağış yapılıyor.

Bu yıl kampanyanın bir ayağı sosyal medya üzerinden de yürüyecek. Prima’nın Facebook sayfası Prima Dünyası’nda ebeveynlerin bebekleriyle çektirdikleri ve paylaştıkları her fotoğraf için de Prima, UNICEF’e bir aşı bedeli bağışlayacak. Ayrıca seçilecek 100’ü aşkın fotoğrafın sahibi olan anne ve babalara; ünlü tasarımcı Özlem Süer ile Berna Laçin, Ceyda Düvenci ve Defne Samyeli’nin birlikte tasarladığı özel bebek çantalarından birer adet armağan edilecek.

Dünya bebeklerinin sağlıklı ve mutlu gelişimini sağlamayı amaç edinen Prima ve UNICEF, Anne ve Yenidoğan Tetanosu’nu tüm dünyada bertaraf etmek için “1 Paket = Hayat Kurtaran 1 Aşı” kampanyasını tüm gücüyle sürdürmeye devam ediyor. Her 9 dakikada bir bebeğin Anne ve Yenidoğan Tetanosu’ndan hayatını kaybettiği bilgisinden yola çıkan Prima, kampanya kapsamında satılan her UNICEF logolu Prima paketi için bir anne ve bebeğinin korunması için gerekli 1 aşı bedelini UNICEF’e bağışlıyor. 2006 yılından bu yana 300 milyon aşı bağışlanan kampanya ile 2015 yılında hastalığın tüm dünyada bertaraf edilmesi hedefleniyor. Bu yıl Türkiye’den 3 milyon aşı bağışı yapılması planlanıyor. Böylece son 2 yılda Türkiye’den toplam 7,5 milyon aşı bağışlanmış olacak.

“1 Paket = Hayat Kurtaran 1 Aşı” kampanyasının bu yıl kapsamı genişletiliyor. Sosyal medya üzerinden de destek verilebilecek kampanya kapsamında; Prima’nın Facebook sayfası “Prima Dünyası”nda yer alacak uygulama üzerinden anne ve babaların bebekleriyle birlikte çekildikleri her fotoğraf paylaşımı için de bir aşı bedeli bağışlanacak.

Kampanyaya destek olmak için Berna Laçin, Ceyda Düvenci ve Defne Samyeli ünlü tasarımcı Özlem Süer ile bir araya geldi ve dört ünlü ismin de imzasını taşıyan 4 farklı özel bebek çantası tasarlandı. Özel tasarımlı bebek çantaları; Özlem Süer, Berna Laçin, Ceyda Düvenci, Defne Samyeli ve Prima marka yetkililerinin seçtikleri 100’ü aşkın fotoğrafın sahibine armağan edilecek.

P&G Türkiye İletişim Grup Müdürü Dilhan Durak; “1 Paket = Hayat Kurtaran 1 Aşı kampanyası ile 8 ülkede Anne ve Yenidoğan Tetanosu’nu ortadan kaldırarak büyük bir başarı kaydettik. Bu yıl ek olarak; kampanyamızın kapsamını genişleterek sosyal medyaya da taşıdık. Anneler, bebekleri ile birlikte çekilmiş fotoğraflarını Prima’nın Facebook sayfasında paylaştıkça, her fotoğraf için de bir aşı bedeli UNICEF’e bağışlanacak. Her fotoğraf, uygulama aracılığıyla birleşerek dev bir mozaik oluşturacak. Bu mozaik de annelerin bir araya geldiğinde ne kadar güçlü olduklarının bir sembolü olacak” dedi.

Halen 33 ülkede yaklaşık 130 milyon anne ve bebek, ölümcül ancak kolayca önlenebilir bir hastalık olan Anne ve Yenidoğan Tetanosu’na karşı koruma bekliyor. Bugüne kadar Prima ve UNICEF’in yürüttüğü kampanya ile Uganda, Myanmar, Gana, Senegal, Liberia, Guinea Bisau, Doğu Timor, Burkina Faso’yu kapsayan 8 ülkede anne ve yenidoğan tetanosu ortadan kaldırıldı.

Anne ve Yenidoğan Tetanosu Hakkında Genel Bilgi

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her 9 dakikada bir bebek, Anne ve Yenidoğan Tetanosu’ndan (AYT) hayatını kaybediyor. Gelişmiş ülkelerde annelerin büyük kısmı hastanelerde doğum yapar ve bebekler hem hayatlarının ilk yılında, hem de sonraki dönemde rutin olarak aşılanır. Ancak, gelişmekte olan ülkelerde AYT hâlâ anneleri ve doğacak bebeklerini tehdit ediyor. Yenidoğan tetanosu, kadınların sağlık hizmetlerine veya aşılama hizmetlerine erişimi olmadığı yoksul bölgelerde bebek ölümlerinin en önemli nedenleri arasında yer alıyor.

‘Sessiz katil’ olarak da bilinen Anne ve Yenidoğan Tetanosu, en çok sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu ülkelerde kendini gösteriyor. Yenidoğanlar, göbek bağının sterilize olmayan aletlerle kesilmesi, kirli ellerle sarılması gibi sağlıksız doğum uygulamalarından ötürü hastalığa yakalanmaktadır. Yenidoğan tetanosu, bebeklerin doğumdan 3 ila 28 gün sonra yakalandıkları bir hastalıktır. Daha sonra meydana gelirse, sadece tetanos olarak adlandırılır. Anne tetanosu ise hamilelikte veya doğumdan sonraki 42 gün içinde meydana gelen tetanostur.

Hastalanan bebeklerden tedavi görenlerin arasında bile ilk ayda ölüm oranı %70’i bulmaktadır. Anne ve Yenidoğan Tetanosu, hamilelik sırasında yapılan basit aşılarla önlenerek bu hassas dönemde kadınla birlikte doğmamış bebeği de korumaya alınabilir.Tetanos aşısının hamile kadına uygulanmasının ardından, antikorlar plasenta üzerinden cenine geçer. İki doz aşı, annenin ve üç yıllık bir sürede doğuracağı bebeklerin korunması için yeterlidir. Bebekler doğumdan sonraki ilk iki ayda koruma altındadır.

8 yorum:

 1. Çok anlamlı bir kampanya gerçekten. Biz de çantaya bayıldık. Hem şık hem kullanışlı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gerçekten de çok kullanışlı içinde bir sürü cebi var tam annelere göre :)

   Sil
 2. Postla alakası yok ama erimiş bitmişsin Nonim,çıpçıtır olmuşsun,kıskandım bilesin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canım ama göbeğim var giydiklerimle kamufle ediyorum eritemedim gitti :(

   Sil
 3. Ne tatlisiniz anne kiz bayildim size. Blogun ismi ayri guzel. Allah nazalardan saklasin ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz kokoş hatun sizin isminiz de pek güzelmiş :)

   Sil
 4. yahu ben nili her gördüğümde bayılıyorum :) barış geliyo aklıma, zaten her bebeği ucundan kıyısından birbirine benzetiyorum, çıldırıyorum oğlumu özlemekten iş yerinde, maşallah nil tatlımm :*

  YanıtlaSil
 5. Noni merhaba, gerçekten blogun süper...paylaşımların için teşekkürler.. Ayrıca çok zevkli bir bayansın.. Bunu happy cookie day Kursu'nda farketmiştim:).
  Sevgiler

  YanıtlaSil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...