22 Kasım 2013

İzmir Mask Müzesi

10 günlük bir konaklamanın ardından döndük evimize... Bu seferki İzmir seyahatim fotoğraf açısından bir hayli tatmin edici oldu benim için! Doya doya bastım denklanşöre ;) Karelediğim yerlerden biri de Alsancak'ta yürürken tesadüfen karşımıza afişi çıkan ve hadi bir deneyelim dediğimiz İzmir Mask Müzesi oldu. Giriş ücreti 4 Lira olan, içersinde ritüel masklar, tiyatro maskları, anadolu maskları, ölüm maskları bulunan iki katlı bu küçük müzeyi dolaşmak çok keyif vericiydi. Bebeğim nedeniyle uzun süredir ara verdiğim ve hasretini çektiğim bir müzeyi dolaşmanın hazzını böylelikle almış oldum. Bir müzede benim için en mutlu edici unsurlardan biri de fotoğraf çekimine izin verilmesidir. Bu bakımdan burası ayrıca kalbimi kazandı diyebilirim ;) O gün ben müzede fotoğraf çekerken müze görevlisi de kalabalık bir anaokulu sınıfına müzeyi gezdirip, maskların tarihçesini anlatıyordu. Sonradan öğrendiğime göre müze gezisi ve arkasından bir okul öncesi öğretmen eşliğinde mask yapımı belediyenin öğrencilere ücretsiz olarak sunduğu bir hizmetmiş. Ayrıca  müzede normal mask ve deri mask atölyelerinde ücretli dersler de veriliyormuş. İzmir'de yaşıyor olsaydım bu atölyelerin birine kesinlikle katılmak isterdim. Şimdi sizleri masklarla baş başa bırakıyorum, iyi gezmeler :)
İzmir Mask Müzesi, Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde 1448. Sokak'ta yer alıyor.
Soldan sağa: Aziz Nesin, Aşık Veysel, Attila İlhan, Nazım Hikmet
Soldan sağa: Homeros, Victor Hugo, Lev Troçki, Mao Zedong
Müzedeki benim favori masklarım işte bunlar oldu! Başta sevimsiz gibi göründüler ama içeriğini öğrenince çok şaşırdım doğrusu!
 Erdoğan Aşıcı Maskları'nın ana maddesi sübye de denilen mürekkep balığıdır. Mürekkep balığının kafa kemiği kalsiyum içerikli, yumuşak, kırılgan ve işlenmeye müsait bir malzemedir. Bu yumuşak malzeme, ince, delici ve kesici aletlerle oyma ve yontma işlemine tabi tutulur. Sübye üzerindeki doğal formlar korunarak ve hatta vurgulanarak; figürün karakteristik hatları, iğne uçlu malzemelerle belirginleştirilir. İşlem boya ve verniklemeyle tamamlanır. Masklarda insana dair duygu, ifade ve mimikler ön plandadır.
Müzenin atölye olarak kullanılan en alt katında kutu kolalardan yapılmış olan bu metal çiçek de çok değişik geldi bana...

6 yorum:

 1. Çok enteresan çok beğendim

  YanıtlaSil
 2. Eskiden her kültürün kendine özgü maskesi varmış.İnsanların yüzüne maske takma ihtiyacı eskiden daha doğal ve bu kadar iki yüzlü olmadıklarından mıdır acaba?Şimdi maşallah hiç öyle bir ihtiyaç yok :)

  Gerçi o sevdiğimiz süslü püslü venedik maskeleri avrupadaki veba salgınlarının Venedik`e ulaşmasından sonra yaralı yüzlerini insanlardan saklamak için yapılmış ilk kez.

  Bayıldım,İzmir`e ilk gidişimde ziyaret edicem.Paylaşımın için çok teşekkürler.

  Sevgilerimle:)

  YanıtlaSil
 3. Çok güzelmiş.. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. HAYAT VE KURABİYESİ22/11/13 11:31

  Her ebatta masklar var.. Gerçekten o küçük olanlara inanamadım.. Balık kemiğini kullanmayı nasıl akla getirmiş çok merak ettim.. Özellikle anlatılan duygular çok gerçekçi.. Senin ve bizim için de oldukça zevkli gezi oldu :)
  Sevgilerr güzel kızını öpüyorm..

  YanıtlaSil
 5. Çok farklılar....ama ben tırsarım masklardan :) tabi bazılarından :)
  iyi haftasonları :)

  YanıtlaSil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...