10 Nisan 2014

Kına

Geçtiğimiz hafta sonu halamın oğlunu evlendirdik. Bebekliğini bildiğiniz aile üyelerinin artık kendi yuvalarını kuruyor oluşu insanı gerçekten çok duygulandırıyor, ehh işin içinde bir de yaşlandığımın tescil edilmiş olması var ki bu konuya lütfen hiç değinmeyelim :) Düğünden birkaç gün önce kına gecesi vardı. Zamanla değişikliğe uğrasa da özündeki manayı kaybetmeden geçmişten günümüze gelebilen geleneklerimizden biri de bu kına geceleridir öyle di mi?
Dikkat ettim eğer ailecek özel bir geceye katılacak isek kendimden çok Nil'e daha çok özeniyorum :) Kına gecesine uysun diye kızımı kırmızı renkte giydirmek istedim, dolapta yeğenlerimden kızıma geçen çok cici bir geleneksel Rus elbisesi vardı, Nil'in üstüne de tam olunca giysi arayışım son buldu. Ben de yıllar önce Libya'da yaşadığımız dönemde annemin kendisine alıp biçtiği ama sonrasında benim el koyduğum dantel elbiseyi giydim, saçımı da kendim evde topuz yaptım. Fakat tüm gece Niloş'un peşinde koşturmaktan ne fotoğraf çektirebildim, ne de oturabildim, gerçekten çok yorucu bir gece oldu benim için...
Önce yemekler yendi, ardından kına yakma merasimine geçildi...
Yüksek yüksek tepelereeee ♫ Yok gelinimizi ağlatmak öyle sandığımız kadar kolay olmadı :) 
"Türk halkının gelenek ve görenekleri arasında önemle korunanlardan biri kına yakma geleneğidir. Kına, Arapça hına sözünün dilimize kına olarak geçmiş biçimidir. Kına, iki çeneklilerden kına ağacı denilen bir bitkinin kurutulmuş yapraklarının tozudur. Geline kına yakılır, çünkü gelinin ailesi kızını gelenek ve göreneklerimize göre baba ocağından başka bir eve göndermekte, kocasına ve yeni evine kurban etmektedir. Kına aynı zamanda temizliğin, saflığın, iyi niyetin simgesi olduğundan geline kına yakma coşku ile kutlanır. Bu kutlama gününe kına gecesi denir. Kına gecesi, gelinin ve güveyinin gerdeğe girmeden önce yapılan büyük eğlencenin ve şenliğin adıdır. Bu gecenin en çarpıcı uygulaması ağıtlarla birlikte yakılan kınadır. Kınanın bir tepsi içerisinde üzerinde yanan mumlarla taşınması, buna gelinin kız arkadaşlarının eşlik etmesi gelenektendir. Kına yakan kimsenin çoğunlukla başı bütün olarak tanımlanan evli, mutlu ve ilk çocuğu hayatta olan bir kimse olmasına özen gösterilir. Gelinin avcuna kına yakılırken kayın valide gelinin avucuna altın koyar. Oyunlar, türküler, mâniler, deyişler kına gecelerinin en önemli unsurlarıdır. Kına yakılırken söylenen mâniler, türküler, yakımlar kız ile anasında duygu çelişkilerini açığa çıkarmaktadır. Bir taraftan ağlanır, öte yandan eğlenilir."

Kaynak: "Geleneksel Kültürümüzde ve Âşıkların Dilinde Kına" - Yard. Doç. Dr. Mehmet Yardımcı
Kınalar ellere yakıldı...
Ve eğlence faslı başladı :)
Dünyalar güzeli Tuğba ve kuzenim Tolgan'a bir ömür boyu mutluluklar diliyorum, yüzlerindeki gülümseme sonsuza dek sürsün ve hep mutlu olsunlar inşallah 
Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetineee :)

9 yorum:

 1. O kırmızı elbise içindekini istiyorummm.. :))) Her şey, hepiniz ne kadar hoşsunuz, güzelsiniz maşallah!! Nonim kendim yaptım dediğin saçı iddia ediyorum benim diyen meslek erbabı böylesine doğal ve güzel yapamaz:))
  Geline de bayıldım, o ne duru güzellik. - amma çok güzel dedim yahu- :))
  Severim sizi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım Evommmmm hafta sonu elbisenin içindekini bol bol mıncıklayacaksın :) Tabii ben de senin yanındaki o dünya güzelini aynı şekilde!!! Valla hayalini kuruyorum Naz'ı göremezsem kıyameti kopartırım ona göre hii hii :)
   Saçlarım önden pek güzel değildi ama kuaföre gitsem de rezil ettikleri için bari ben kendim yapıyım dedim :)
   Çok öperim tatlişkom, cumartesi görüşmek kavuşmak dileğiyleeee!!!!

   Sil
 2. Mutlu bir yazı olmuş:)
  Nil'in elbisesi harika!
  :)

  YanıtlaSil
 3. allah tamamına erdirsin, resimler harika :)

  YanıtlaSil
 4. Nasil guzel olmusssd gelin kiz nasil ve o minik hediye ne kadar zarif bir secim.:-) ya o minik kirmizi elbiseli kivircik guzellik masallah :-). Yazinin.anlatim filide bir o kadar sicak samimi :)

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 5. hakkaten gelin adayı dünya güzeli gibi. maaşallah, Allah mesut etsin.

  YanıtlaSil
 6. Gelin ne kadar güzel maaşallah.. allah çok mutlu etsin..
  minik prenses de çok şirin olmuş

  YanıtlaSil
 7. Nil'e bayıldım, elbise de çok yakışmış..Yazı- fotoğraflar her zamanki gibi harika. Geline de nazar değmesin, çok mutlu olsunlar inşallah..Sevgiler Sibel'cim, öperim analı kızlı sizi :)

  YanıtlaSil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...