07 Ağustos 2014

İnternet HırsızlığıBir kişinin uyarısı sayesinde bir facebook sayfasında Nil'in ve eşimin fotoğraflarının kullanıldığını öğrendim. Site sahibi Nil'e Asya ismini vermiş maşallah kendi çocuğu ve eşiymiş gibi sayfasına koymuş, fotoğrafların altına da benim blogda yazdığım yazıları birebir alıp kendisi yazmış gibi kullanmış, birçok takipçisi de ona inanıp "Allah bağışlasın" gibi yorumlarda bulunmuş. Çok uzun yıllardan beri blog tuttuğum için benzer hırsızlıklara çok şahit oldum, yaptığım takıları taklit edenleri, çocuğumun doğumu öncesi hazırladığım bebek şekerlerinin fotoğraflarını çalıp sanki kendi yapmış gibi satmaya çalışan butik pastacıları bile gördüm. Ama işin içine ailemin fotoğrafları girince durum çok daha rahatsız edici bir hal alıyor ve orada bir dur bakalım diyor insan. Sanal ortamın iyi getirileri olduğu gibi böyle kötü götürüleri de olabiliyor ne yazık ki... Neyseki artık işler eskisi gibi yürümüyor, bir başkasına ait fotoğrafı çalıp kullanmak bu kadar basit değil, bu ciddi bir suç kapsamına giriyor. Bakın Türk Ceza Kanunu'muzun 135. maddesi bu konu hakkında ne diyor:

Kişisel verilerin kaydedilmesi 
(1) Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye (Değişik ibare: 6526 - 21.2.2014 / m.3) “bir yıldan” üç yıla kadar hapis cezası verilir. 
 (2) Kişilerin siyasi, felsefi veya dini görüşlerine, ırki kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgileri kişisel veri olarak kaydeden kimse, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.


Peki kişisel verileriniz internet ortamında başkaları tarafından paylaşılırsa nasıl bir tutum izlemeniz gerekiyor? Bu konuda Siber Suçlar'a başvurup fotoğraflarınızı çalanlar hakkında bir dilekçe imzalayarak adli takip sürecini başlatabilirsiniz.

Adli kurumlara başvurmadan önce aşağıdaki işlemleri yapmanız çözüm sürecini hızlandıracaktır.
1. Hesabın olduğu siteye sahte hesabı şikayet ediniz.
2. Mağdur olduğunuz suç şahsi müracaat ile adli takibi yapılacak suçlardandır.
3. Suçu anlatan bir dilekçe yazıp imzalayınız.
4. İmzaladığınız form ile
a. Suçun işlendiği yerden sorumlu polis merkez amirliğine,
b. Suçun işlendiği yerden sorumlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na,
c. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne müracaat edebilirsiniz.
İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
SİBER SUÇLARLA MÜCADELE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Adres: Adnan Menderes Bulvarı (Vatan Cad.) Hırka-i Şerif Mahallesi İstanbul Emniyet Müdürlüğü B blok Zeminkat

Bu konuyu detaylıca yazmak istedim ki artık fotoğraf çalıp kullanmanın bu kadar basit birşey olmadığı, özellikle 13 yaşın altında çocuk fotoğraflarının ebeveynlerinin izni dışında kullanılmasının çok daha büyük cezai yaptırımları olduğu anlaşılsın. Ayrıca bilmeyenler için söylemek isterim bir sayfayı kapatsanız bile geriye dönük olarak tüm paylaşımlarınız ortaya çıkartılıyor, IP adresinizden kimliğiniz hemen tespit edilebiliyor. Siz silseniz bile yaptığınız her şeyin kayıt altında tutulduğunu unutmayın! Bundan sonra bir blogdan özellikle de benim blogumdan fotoğraf çalmayı düşünen olursa oturup bunu bir daha düşünsün bence! Bu konuda hiç şakam yok! Ve başkasının hayatını kopyalayacağına kendine gerçek bir hayat kursun!

23 yorum:

 1. Yakalanması konusunda peşini kesinlikle bırakmayın bence.Bugün size yapılan, hiç ses çıkmadığı sürece başkasına da yapılacaktır.Ve gelişmelerden haberdar edin bizi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kişinin kimliği tespit edildi, kendisine ulaşınca tabii etekleri tutuştu hemen özür diledi ve sayfasını kapattı, umarım ona ders olmuştur bu ve bir daha buna yeltenmeyi aklından dahi geçirmez!

   Sil
  2. hımm..hemen de kapatmış..Nedir bu insanlardaki maksat anlayamıyorum..Yalan da olsa hoşuna mı gitmiş ki.

   Sil
 2. inanılmaz kötü bir durum bu insanlar bunu nasıl yapabiliyorlar anlamıyorrum!! bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle canım çok sinir bozucu bir durum ama çok şükür artık herşeyin bir yolu var, kimsenin yanına yaptığı kar kalmıyor!

   Sil
 3. Bazen hayret ediyorum insanların yaptıklarına..Hırsızlık işte adı üstünde,bir marketten birşey çalmaktan bile daha ayıp ve yanlış bence..Gercekten bazen aşırı rahatsız edici hal albiliyor..İnsan hagi biri ile uğraşacağını şaşırıyor..Tabi iş artık şahsi fotoğrafları gelince çığrından çıkıyor..Akıl fikir diliiyorum böyle gereksiz kişilere.Ama cezasını da çekmeliler bence de..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle, Allah akıl fikir versin böylelerine!

   Sil
 4. inanamıyorum yaa bir insan niiye böyle birşey yapar ki..hasta ruhlu mu... korkuyorum insanlardan..
  çok sinir bir durum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan kendi fotoğrafları başkasında görünce çocuğu çalınmış elinden alınmış gibi hissediyor böylesine sinir bozucu bir durum ama IP adresleri sayesinde artık herkesin adresi tespit edilebiliyor neyseki... Allah akıl fikir versin böyle insanlara!

   Sil
 5. nasıl bir cesarettir bu,hayretler içerisindeyim... çok sevimsiz bir durum gerçekten,geçmiş olsun sevgili noni

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler canım, umarım ders olmuştur bu ve bunun gibilerine bir daha kalkışmazlar böyle işlere!

   Sil
 6. Yok artık, insan bir başkasının eşi ve çocuğunu kendi ailesi gibi yazacak kadar aciz olabilir mi ya. Yada manyak olmalı bence...Hatta bence sapkın.. sakın bırakmayın olayın peşini

  YanıtlaSil
 7. Çok geçmiş olsun ne insanlar varmış yaa yuh

  YanıtlaSil
 8. şengül8/8/14 00:09

  okuyunca şok oldum :( yok artık diyorum ne çok hasta ruhlu insan var

  YanıtlaSil
 9. hasta insanlar o kadar çoğaldı ki Allah hepimizi korusun onlardan! Resimlerinizin üzerine blog linkini ekleseniz, kesilse kırpılsa bile görünecek şekilde belki caydırıcı olur:(
  ahsen

  YanıtlaSil
 10. Bugüne kadar başkasının yaptığı ürünleri kendi yapmış gibi yayınlayan birçok olaya tanık oldum hatta başıma da geldi ama buna pes diyorum daha neler başkasının kızını eşini kendi ailesiymiş gibi göstermek daha neler duyacaz bakalım Rabbim bu insanlardan hepimizi korusun....

  YanıtlaSil
 11. Çok geçmiş olsun canım okuyunca inan şok oldum :-(

  YanıtlaSil
 12. çok doğru yani emeğe saygı! cezasını çekmeliler.

  YanıtlaSil
 13. Aynı şey Seyhan 'ın başına geldi Sibelcim. Hatta küçük kızı için böbrek yetmezliği var demiş vs. O da adli mercilere başvurdu ama pek sonuç alamadı maalesef. Bu bahsettiğin IP programı yararlı gözüküyor. Benim de facebook profil resmimi alıp, başka bir isimle hesap açmışlardı :(( Her güzel şeyin bir de kötüye kullanım tarafı var maalesef çok can sıkıcı :( Geçmiş olsun...

  YanıtlaSil
 14. Beyinsiz ve akılsız insanlar. Hastalar bence kesin! Normal insanın böyle şeyler yapacağını zannetmem. İşin peşini bırakma Nonim x x

  YanıtlaSil
 15. alla allah yaa... bu yazı süper oldu iyi ki yazdın .)

  YanıtlaSil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...