16 Ocak 2016

Damladaki Okyanus

Yazılarını, hayata bakış açısını çok beğendiğim Deli Anne yani sevgili Mümine'ciğim çok güzel bir iyilik hareketi başlattı, Hz. Mevlana’nın “Sen okyanustaki bir damla değilsin, damladaki okyanus işte o sensin!” sözünden ilham alarak bu iyilik hareketine Damladaki Okyanus adını verdi. Sanırım bir silkelenmeye ihtiyacımız varmış, Mümine'ciğimin o güzel düşünceleri hepimizin o kadar içine işledi ki kendimizce yaptığımız ve yapmak istediğimiz iyilikleri sıraladık bir bir... Ve bunları paylaşırken de aslında yapılabilecek ne çok iyilik olduğunu farkettik. Dünyanın kötü gidişatına seyirci kalmak ve oturduğumuz yerden hayıflanmak, söylenmek yerine yapabileceğimiz yüzlerce iyiliğin olduğunu görmek ruhumu nasıl hafifletti, bana nasıl umut verdi size anlatamam. Evet dünya kötülüklerle dolu olabilir ama ona iyilik katmak bizim elimizde ve biz kadınlar bunu değiştirebilecek güçteyiz, ben buna yürekten inanıyorum!
Mümine'nin gecesini gündüzüne katarak derleyip toparladığı bu iyilik maddelerini ben de okuyucularımla paylaşmak istedim. Bu maddeleri aslında print edip elimizin altında sürekli bulundurmamız gerekiyor. Lütfen  zamanınız olduğunda siz de bu iyilik maddelerine tek tek göz atın, eminim sizi de harekete geçirecektir Damladaki Okyanus...
1. Komşularımızdan başlayarak, mahallede, giderek şehrimizde selam verelim insanlara.
2. Gülümseyelim.
 * Çocuklara...
 * Suratsız bulduğumuz komşumuza, ısrarla! (gurur meselesi yapmayalım böyle şeyleri, büyük düşünelim, iyilik ve muhabbetin devasa enerjisini açığa çıkartacak bir vesile gibi düşünelim bunu, bir fırsat!)
 * Görünmez saydığımız çöp görevlilerine, sokakları süpürenlere, işçilere...
3. Bir yabancıya iltifat edelim. Riyakar değil ama sahiden hoşumuza giden bir haliyle. Ki bunu bulmak hiç zor değil.
4. Birisi için kapıyı açalım..
5. Acelesi olan kişinin önden geçmesine nezaketle izin verelim.
6. Sırada arkamızda duran kişiye alacağı şeyi ısmarlayalım; kahvecideysek kahvesini, kantindeysek çayını, otobüsteysek otobüs parasını...
7. Yeteneklerimizi karşılık beklemeden başkalarına yardım için kullanalım.
8. İnsanları pozitif yönde yüreklendirelim.
9. İş arkadaşımız o gün zor bir gün mü geçirdi? Ertesi sabah onun için kahve getirelim veya küçük bir şeyler hediye edelim. Örnekler çoğaltılabilir bu şekilde.
10. Hediyeleşelim. Hediyeleşmek kadar muhabbeti coşturan başka şey yoktur herhalde.
11. Şükredelim. Her an. Hem şükrün enerjisi bizi saracak, hem de haliyle iyilikler çoğalacak.
12. Bol bol “teşekkür ederim” diyelim.
13. Yeteneklerinizi yayalım. Yemek yapmayı öğretmek, blog hazırlamak, fotoğraf çekmek, iyi bildiğimiz bir ders konusunu bilmeyene anlatmak.. gibi gibi.. 
14. Karşılığında hiçbir şey istemeden bir şeyler verelim. Eşyalarımıza bir göz atalım, kullanmadığımız, ihtiyacımız olmayan şeyleri başkalarına verelim. 
15. İhtiyaç sahibi bir ailenin kapısına erzak bırakalım. Ve hemen uzaklaşalım. 
16. Ama çok daha etkilisi sevdiğimiz, ya da en sevdiğimizi vermektir. Bu sırada hem kişi eşyanın bağımlılığından kurtulur ve o serbestlik hissi kocaman bir huzura dönüşür hem de eşsiz bir enerji yayılır ortalığa.
17. Arkadaşımızın sürekli beğendiğini söylediği o tişört var ya? Neden o tişörtü hediye etmiyoruz ona? Ya da bir kupayı? Bir çantayı? Deneyince göreceğiz ki,eksilmeyip aksine çoğalıyoruz ve harika hissediyoruz bunu yapınca. 
18. Hastaneleri ziyaret edelim. Hastalar ve hasta yakınları ile vakit geçirelim.
19. Özellikle kronik hastalığı olan çocuk hastanelerini ziyaret edelim.
20. İnsanların taşınmalarına yardım edelim.
21. Hasta veya yorgun olan arkadaşlar/akrabalar için alışverişlerini yapalım.
22. Mektup yazalım. Cezaevlerindeki çocuklara, kapalı alandaki çocuklara, uzaklardaki çocuklara..
23. Sokak havanları için su ve gıda temin edelim. Örneğin sokak kapısına kedi, köpek maması, pencereye kuş yemi, buğday vs. bırakmak gibi..
24. Fotoğraflarımızın ekstra baskılarını alıp, o fotoğraflardaki diğer kişilere gönderelim.
25. Yolculuktan gelen/ Yolculuğa çıkan arkadaşımızın bavulunu boşaltmasına, toparlamasına yardım etmeyi önerelim.
26. Komşumuza hemen bu akşam bir kase çorba götürelim. Giderek bunu alışkanlık haline getirelim, eskilerde olduğu gibi her pişeni koku hakkı diye komşumuza da götürelim.
27. Tanıdığınız herkesi arayalım ve onlara onları sevdiğimizi söyleyelim.
28. Fidan dikelim. Mümkün olan her yere.
29. Evsiz insanlara sıcak tutacak kıyafetler ve ayakkabılar verelim.
30. Evsiz insanlara sıcak yemek götürelim.
31. Evsiz insanlara, bilhassa cami şadırvanlarında çocuklarını yıkamak zorunda kalan Suriyeli çocuklara, kadınlara evlerimizin banyosunu kullanmayı teklif edelim.
32. Seçilecek okullara kitap gönderelim. Özellikle kitaba ulaşımı kolay olmayan köy, kasaba okullarına.
33. Arabası bozulan birine yardım edelim.
34. İnsanların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayalım. Arkadaşlarımızı birbirleriyle tanıştıralım.
35. Hayatımızda bilmeden bizde değişim yaratan, bize ilham vermiş olan kişiye ulaşıp bunu ona anlatalım.
36. Çocuk Esirgeme kurumlarını ziyaret edelim. Çocuklarla oynayalım.. onlara hediyeler götürelim..
37. Çocuklara giysiler, oyuncaklar dikelim, örelim.. Ceplerine de küçük sürprizler koyalım.
38. Kimsenin dinlemediği kişiyi dinleyelim.
39. Kalplerimizi kıranları affedelim, küslerle barışalım.
40. Sevmediğimiz insanların iyi yönlerini görmeye çalışalım ve bunu onlara söyleyelim. Bu en evvela kendimize büyük bir iyilik.
41. Sevmediğimiz insanlara sevdiğimiz şeylerimizi verelim. Gelmiş geçmiş en büyük terapi yöntemlerinden biri bu.
42. Daha yeni bir bebeği olmuş ya da büyük bir değişiklik yaşamış, örneğin şehir, ülke değiştirmiş birini tanıyor muyuz? Onlara yemek götürelim, özellikle bebeklilere evlerini temizlemeyi önerelim, çamaşırlarını yıkayıp, asalım.
43. Beraber yaşadığımız insanın yapmayı hiç sevmediği bir ev işi varsa onu biz yapalım.
44. Parkları temizleyelim.
45. Huzur evlerini ziyaret edelim. Çiçek götürelim, iltifat edelim, gözleri iyi görmeyenlere kitap okuyalım, hikayelerini dinleyelim. Özelllikle gençlik, haylazlık hikayelerini... İnsanlar bilhassa yaşlılar çok sever anıları tazelemeyi.
46. Sürekli kusur bulup dırdır edip durmayalım. Çok çok çok istediğimiz zamanlarda bile. Kusur bulacağımız, eleştireceğimiz zaman susmak da, o olumsuz nefesi dünyanın havasına salmamak da iyiliktir. Kendimize de, karşımızdakine de, dünyaya da.
47. Kendimize iyi davranalım. Geçmişte yaptığımız hatalarla barışalım. O deneyimleri, aynı şeyleri yaşayan başkalarına yardım etmek ve anlayış göstermek için kullanalım.
48. Bazen boşverelim gitsin! Biri olumsuz bir kelam ettiğinde, biri ısrarla üzerimize geldiğinde...
49. Kapımızın önünü süpürüyorsak, komşumuzun kapısının önündekileri de temizleyelim.
50. İyi bir şeyler yapalım ve bunları kimseye anlatmayalım... Olgunlaştırıyor böylesi... (Bizim harekette ise ilk etapta paylaşmak gerekebilir. Kendimizi anlatmak yerine, iyiliği hatırlatacak şekilde, detaylara girmeden paylaşılabilir ki iyilik şuurunu ayaklandıralım.)
51. Merhametli, duygulu, iyiliksever bir çocuk gördüğünüzde ebeveynlerine ne güzel bir evlat yetiştirdiklerini söyleyelim. Bu hem küçüğü hep iyi davranmaya yüreklendirir, hem de ebeveynlerine kendilerini iyi hissettirir.
52. Başkalarının önünde insanlara iltifat edelim. Nedense bazen insanların önünde yapılan iltifatlar daha bir değerli olur.
53. Doğumgünü olan biri için pasta yapalım.
54. Kan bağışlayalım.
55. Güvenlik görevlisine, otobüs, minibüs şoförüne, temizlik hizmetlisine bize verdikleri hizmet için teşekkür edelim. Var olduklarını görelim.
56. Şikayet etmeyelim. Bu da kendimize iyilik aynı zamanda olumsuz cümlelerin olumsuz enerjilerini atmosfere salmadığımız için dünyaya iyilik. Üstelik şikayet ettikçe geri geri gidiyor var olan güzellikler. Güzellik çirkin yerde durmayacağı için terketmek istiyor o olumsuz yeri ve kişiyi.
57. Dostlarımız arasında ölümüne olumlu kişi olalım.
58. Yaşadığımız duruma iyi yönden bakmaya çalışalım.
59. Bloglara, Twitter’da, Facebook’ta insanlara güzel yorumlar yazalım. Samimiyetsizliğe kaçmadan, gözümüze sahiden güzel görünene yaparak. Bunu alışkanlık haline getirelim ki sosyal medyada var olan olumsuzluğu da kıralım.
60. Haksızlığa uğrayan kişileri savunalım.
61. İhtiyacı olan birine yardıma koşalım.
62. Kalabalık bir otobüste veya metroda insanlara yerimizi verelim.
63. Görme engellilere kitap okuyalım.
64. Yalnız olduğunu bildiğimiz yaşlılara, rahatsızlık vermeden ihtiyaçlarını soralım.
65. İnsanlara karşı güzel zanda bulunalım. Diğer insanlarda sürekli kötülük arayıp durmayalım. Bir kişi geciktiyse ya da hasta olduğunu söyleyip buluşmayı reddettiyse hemen en kötüyü düşünmeyelim. Birinin ilk bakışta göze çarpan hareketi, bir olayın ilk görüntüsü çok sevimsiz, çok olumsuz olsa da perde gerisinde bilmediğimiz nice şeyin olabileceğini düşünerek hemen kötü zanda bulunmayalım, kendimize iyi şeyler düşündürtecek güzel taraflar bulalım.
66. Unutulmuş bir eşya görürsek onu yetkililere teslim edelim veya sahibini arayalım.
67. Sevdiklerimize, eşlerimize ne kadar güzel ya da yakışıklı olduklarını söyleyelim.
68. Bahşiş bırakalım.
69. Kaybolan insanlara yardımcı olalım. Yolunu kaybetmiş turist mi gördük,hemen ona yardım edelim, bulunduğu yer hakkında biraz da bilgi verelim; ne iyidir ne güzeldir, nerede kazıklanır, nerede güzel yemel bulur, nerede eğlenir, vb…
70. Kimsenin yapmak istemediği işi yapmayı üstlenelim.
71. İnsanları bekletmeyin, her yere zamanında gidelim. Bu karşımızdakine ve kendimize saygının işaretidir.
72. Arabası olmayan birini gideceği yere bırakmayı önerelim.
73. Yorgun ve bezmiş bir yeni anneye veya babaya, bebeğe bir süre bakıcılık yapmayı önerelim. Hakikaten çok büyük bir iyilik bu da.
74. İş arkadaşlarımıza yaptıkları için veya bazı şeyleri önceden düşünebildiği için veya beraber çalışması eğlenceli biri olduğu için teşekkür edelim.
75. Kıyafetlerimizi ve kitaplarımızı bağışlayalım.
76. Arkadaşımızın çocuğunun doğumgününe, okuma bayramına, gösterisine katılalım.
77. Bir çocuk için eğlenceli bir kostüm hazırlayalım.
78. İhtiyaç sahibi, yetim, sığınmacı çocukları giydirelim.
79. Dua edelim. Başkaları için iyi dileklerde, temennilerde bulunalım. Bilhassa onların yanımızda olmadığı zamanlarda bunu yapalım. İyiliği yapıp kaçmak gibidir bu da.
80. Bir kedi ya da köpeği sevelim. Sevgide ortaya çıkacak büyük enerjiyi düşünelim.
81. Okuma-yazma eğitimleri verelim.
82. Arkadaşlarımızın, akrabalarımızın çocuklarıyla Skype’laşın veya FaceTime yapın. Özellikle yurt dışında olanlarla, ya da evden veya kapalı mekandan çıkamayacak olanlarla... (Çocuklar böyle şeylerde çok eğleniyor, yaptıkları resimleri falan göstermelerine izin verin.)
83. Dedikodudan kaçınalım. Son derece kirli bir enerjisi vardır dedikodunun. Zaten bu esnada veya sonrasında kendimizi acızık dinlersek hissederiz bunu. Etrafa olumsuzluk yaymaya gerek yok.
84. Dedikoduya maruz kalırsak, deikodusu yapılanın hemen bir olumlu tarafını söyleyelim. Bu hem iştahlı dedikoducuların önünü keser, hem de iyi tarafı hatırlatarak o kişiye karşı insancıl duyguların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Hava değişir kısaca.
85. Boyacıya, elektrikçiye, tamirciye su veya çay servisi yapalım.
86. Arkadaşımızın sanat sergisine, gösterisine, stadına gidelim.
87. Haberi yayalım. Eğer iç mekan dekorasyonu yapan, bir şeyler tasarlayan, iyi bakıcılık yapan, kısaca işini iyi yapan birilerini tanıyorsak bunu diğer arkadaşlarımıza anlatalım. Diğerleri de bilsin. Referans olalım. Çünkü bir kapı diğerini açar.
88. İnsanları bizimle bir şeyler yapmaya davet edelim. (Yemek yemek, gezmek, sinemaya gitmek)
89. Evimize misafir davet edelim. Misafirden yorulmanın huzurlu lezzetine varalım.
90. Doğru düzgün park edelim.
91. Yazmayı düşündüğümüz o şikayet mektubundan vazgeçelim.
92. Semte yeni taşınan kişiyle takılalım, ona önemli yerleri gösterip, yardımcı olalım.
93. İnsanların bulması için kaldırıma bozuk paralar bırakalım. Özellikle ihtiyaç sahiplerinin olduğu yerlere.
94. Huysuz veya yaramaz çocukla yolculuk yapan ebeveynlere karşı anlayışlı olalım. Belki çocukların dikkatlerini dağıtmayı veya onları eğlendirmeyi deneyebiliriz.
95. İş için yanımıza atıştırmalık bir şeyler alıyorsak fazladan alalım ve arkadaşlarımıza verelim. 96. Oturduğumuz mekandan kalkarken okuduğumuz gazeteyi, dergiyi masada bırakalım.
97. Okuduğumuz kitapları parklarda, kafelerde bırakalım. Özellikle gençlerin olduğu yerlere. 98. Sevdiğimiz kitaplardan alıp kitapları parklarda, kafelerde bırakalım.
99. Bir arkadaşımızın yazmış olduğu kitabını parklarda, kafelerde bırakalım.
100. İnsanların evlerine gittiğimizde ev dekorasyonunun sevdiğimiz taraflarını övelim.
101. Katılın! Bir etkinlik,nikah, parti, mevlüd ya da davet veren insanlar kimsenin gelmeyebileceği üzerine endişelenirler, o yüzden katılalım!
102. Zamanında cevap yazalım. Sadece “Mailini/mesajını aldım, en kısa zamanda cevap vereceğim” yazsak bile yeter. İnsanlar görmezden gelinmediklerini bilmeye ihtiyaç duyarlar.
103. İnsanlara yanlış umut vermeyelim, onları bekletmeyelim. Bir kişinin önerdiği şeyi yapmak istemiyorsak, söyleyelim olsun bitsin.
104. Arkadaşlarımıza, sevdiklerimize, eşimize, çocuklarımıza ya da yeğenlerimize sevdikleri şarkılardan oluşan bir liste yapın. (CD, Youtube, Spotify, vb…)
105. Bir kişiye sürpriz kitap postalayalım.
106. Toplu ulaşımda nazik olalım.
107. Birinin yaşam hikayesini dinleyelim. Evet, HEPSİNİ.İnsanlar kendilerine dair şeyleri, anıları anlatmaya bayılırlar.
108. Kötü tavırlarımızı içimizde tutalım.
109. Diğer insanlar için mutlu olalım.
110. İnsanlar bize güzel haberler verdiğinde çok heyecanlanalım!
111. İstenmediği takdirde hemen araya girip tavsiye / akıl / öğüt vermeyelim. Başkalarına güvenelim, herkesin kendi hayatını kendi kendine idare ettirebilecek kapasitesi olduğuna inanalım.
112. Kendi işimize bakalım.
113. Kendi çıkarımızı düşünmeden insanlara yardım edelim.
114. Bir iş olanağı gördüğümüzde iş arayan arkadaşımıza haber verelim.
115. Zamanında ödül almış, başarılara imza atmış, yarışmada birinci olmuş bir arkadaşımız mı var? Başkalarına bunu söyleyelim! Çünkü o söylerse övünmek gibi gözüküyor, o yüzden pek söylemiyor.
116. Kayınpeder ve kayınvalidemizi arayalım, hallerini hatırlarını soralım.
117. Başkalarıyla bilgilerimizi, bildiklerimizi paylaşalım.Bilgiyi paylaşırsak hem çoğalır, hem çoğaltırız. Paylaşmazsak bilgi de biz de güdük kalırız.
118. Hayatımızı değiştiren bir şey mi öğrendik / okuduk / yaşadık? Başkalarına da anlatalım, onlara da ilham olsun.
119. İyiliği yayalım! Dünyada iyiliği yayma misyonumuz olduğunu başkalarına da anlatalım, belki onlar da aynısını yapmak ister!

Not: Görseller Ebru Ceylan Çap (By Primarima) ve Nalan Çataltepe-de Groot (My Dutch Life) tarafından Damladaki Okyanus için hazırlanmıştır, onların da emeklerine sağlık diyorum...

6 yorum:

 1. Bazi insanlar (blog sahipleri) sadece 2-3 yorumcusunun yorumlarina, sadece birkac dakikalarini alacak, kisacik ve nezaketen bile olsa iki sözle cevap yazmiyorlar, tüm bunlari yapacaklar ha...

  Gercekten duyarli ve ince düsünen insanlar tüm bu yazilanlari zaten yapiyorlar, böyle listelere gerek bile kalmadan. O incelikte olmayanlara da istedigin kadar liste yap, zaten yapmazlar. Icten gelecek böyle seyler... o yüzden bu tarz yazilari, paylasimlari görünce buruk ve aci bir tebessüm olusuyor yüzümde. Hatta bazen kiziyorum bile, elimde degil.

  Tipki su facebooktaki hergün özlü sözler paylasan insanlar gibi. Sanirsin ki herkes hosgörü abidesi, herkes dogru, dürüst, herkes mükemmel ötesi ermis insanlar. Lafa gelince bol kepceden salliyorlar, icraata gelince yetersiz. Hakeden üzerine alinsin diyecegim ama zaten hakeden hic kimse üzerine alinmaz ki.

  Kusura bakma Sibel'cigim, biraz sert bir yorum olmus olabilir (benden pek aliskin olunmayan bir sekilde) ama sanirim bazi seyleri gördükce icerleyip kafama takiyorum fazlasiyla ve zaman icinde doluyorum. Keske daha duyarsiz olabilsem ben de, daha umursamaz...ozaman bukadar üzmezdi beni bazi seyler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım benim bilgisayarımı açıp senden böyle negatif bir yorum alınca üzüldüm doğrusu, yaşadığın ne bilmiyorum, birilerine alınmış veya kızmış olabilirsin ama sonuçta burada benim de destek verdiğim ve hiçbir maddi çıkar gözetilmeden yapılan bir hareket var, sen Almanya'da yaşadığın için daha farklı olabilir insanların yaklaşımları ama inan burada özellikle İstanbul'da insanlar o kadar bencil oldu ki bazen insanların gözüne sokmak gerekiyor bazı şeyleri... Ha bu maddeleri kaç kişi yapar bunu kaçı uygular o kişinin kendisinin bileceği şey, elbette herkes kendi çapında iyilikler yapmaya çalışıyor, örneğin benim aklıma arka sıramda bekleyen birinin kahvesini almak veya biletini ödemek hiç aklıma gelmemişti ya da cezaevindeki çocuklara mektup yazmak. Bu harekete destek veren bayanlar birkaç gündür çok güzel fikirler ortaya attı, kimisinin eşi şarkı sözü yazdı besteledi, kimisi instagram hesabını açtı, bir diğeri logoyu çizdi, bir diğeri iyilik kartları basıp dağıttı, Doğu Anadolu'da öğretmenlik yapan başka bir arkadaşımız öğencileriyle paylaştı bu hareketi ve tüm öğrenciler kendi yaptığı iyilikleri paylaştı en saf halleriyle... Benim içime de bir umut oldu bu çabalar... Herkes aman bana ne ben kendi çapımda yapıyorum dese nasıl yayılabilir ki bu iyilik, kaldı ki bu kadar bencil bir toplumda soluk alıp veriyorken... Yaşadığımız kişisel kırgınlıklar ne olursa olsun bence iyi tarafından bakmak lazım canım. Sevgilerle...

   Sil
 2. Sevgili Noni ,üzülerek söylüyorum ki Eq adlı arkadaş tamamen haklı. İyilik etmek isteyen zaten bunu yapıyor. yapmak istemeyende yapmıyor.
  Daha 2 ay önceden işyerimizde yeni boşanan ve maddi sıkıntı çektiği için kömür alamayan temizlikçi bayan için para toplandı.600 kişilk işyerinde , kaç para toplandı biliyor musun 294 tl. baksan çoğunluğu namazında niyazında lafta peynir gemisini okyanusta aşırtan insanlar. akşam eşime dedim ki ben alacağım 1 ton kömürü ve 300 tl para verdim. ne kadar dersen de bazı şeyler insan fıtratındadır. doğuştan gelir asla sonradan öğrenilmez.sevgiler sinem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar acı :( Ama maalesef buna ben de katılıyorum bazı şeyleri insanlara dayatmayla öğretemezsin, bu içten gelmeli... Ama hayatın koşturması içerisinde aslında çok basit olan şeyleri de unutabiliyoruz, bunları birbirimize hatırlatmanın hiçbir sakıncası yok diye düşünüyorum.

   Sil
 3. bence harika bir hareket. evet herkes elinden geldiğince iyilikler yapıyor olabilir ama bazen daha fazlası gerekir! Mümine'yi ve bu yola baş koymuş herkesi gönülden kucaklıyorum.

  YanıtlaSil
 4. Sibel'cim canım az önce ortalık sakinleşmişken bir gezineyim dedim. Bu yazından haberim vardı ama o zaman yorum yazamamıştım... yine yeniden iyi ki varsın, iyi ki yanımızdasın... bambaşka bir enerjin, bambaşka bir sıcaklığın var.. emin ol olduğun her yere yayılıyor bu... incecik kalbini, letafetini çok seviyorum.. Çok sevgiler.. (yorumlara cevap veremiyorum, sadece sana yazdım bu yüzden)

  YanıtlaSil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...