04 Mayıs 2016

Ena Farma ile Sağlıklı Yarınlar

Geçtiğimiz aylarda Ena Farma'nın Hıdiv Kasrı'nda düzenlediği "Sağlıklı Yarınlar" konulu kahvaltısına katılmış ve bu keyifli kahvaltıda Ena Farma Genel Koordinatörü Meryem Özselanik ile Ürün Müdürü İlknur Demiray'ın fitoterapi hakkında verdiği önemli bilgileri can kulağıyla dinlemiştim. Bir kısmını ilk kez o kahvaltıda öğrendiğim bu bilgileri burada sizlerle de paylaşmak istedim;

* Fitoterapi bitkilerin bütünüyle değil faydalı kısımlarının tedavi amacıyla kullanılmasıymış. Fitoterapinin dünyada kullanım oranı; Japonya'da %70, Almanya'da %66, Amerika'da 18 yaş üstünde %60, Türkiye'de ise %2'ymiş. Fitoterapi'nin anavatanı Almanya imiş.

* Tarçın ve papatyanın Türkiye'de üretilmediğini biliyor muydunuz? Ben o gün öğrendim bunu ve çok şaşırdım! Dünyanın her yerinde tüketilen papatya çayı sadece Mısır'da yetişiyormuş.

* Tarçın, insülin direncini düşürmesi için, 40 dakika kaynatılmalı ve tadı acılaşmalıymış. Zencefil ve tarçın gibi kök bitkiler parçalanıp veya rendelenip sonra kaynatılmalıymış. Kök kuru olduğu için kuru bir bitkinin etken maddesi ancak kaynatılarak ortaya çıkarmış.

* Çayların sıcak suda çözünmesi gerekiyormuş. Bitki çayları 80 derecede kaynatılmalı, sonra ağzı bir tabakla kapatılmalı, bir süre sonra o tabak silkelenip çayın içine geri dökülmeliymiş çünkü bitki çayının bütün etken maddesi buhar olup tabağın zemininde kalıyormuş.

* Bizim organik diye bildiğimiz bir çok organik ürünlerin içinde pestisit (zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan kimyasal maddeler) çıkıyormuş. Türkiye'de organik olarak sadece 16 bitki yetişebiliyormuş. Organik yumurtanın üzerinde hiçbir tırtık bulunmazmış. Hızlı yumurtlatılmış olanlar ise pütür pütür olurmuş.

* Kekik ve meyan öksürüğe iyi geliyormuş.

* Ihlamurun yaprağı çiçekten çoksa bağırsakta daha çok su tutarmış. Çocuğumuz ishalse direkt yaprağını kaynatıp içirmek gerekiyormuş. Hasta olduğumuzda ise sadece çiçeğini demleyerek içmek gerekiyormuş.

* Kuşburnu meyvesinin içindeki çekirdekler toksik etkiliymiş o yüzden çayda kullanacağımız kuşburnunun içinde pütürlü kısım olmamalıymış. 60 derecenin üzerine çıkmamış suya 1 tatlı kaşığı kuşburnu atıp içmek gerekiyormuş.

* Goji berry antioksidan oranı en yüksek meyveymiş ama zayıflatma özelliği yokmuş.

* Çoban çökerten bitkisi erkeklerde idrar sökücü olarak kullanılıyormuş.

* Hayvanlar da fitoterapiyi içgüdüsel olarak uygularlarmış, örneğin inekler ishal olduklarında kendi köylerindeki karahindibayı bulup yerlermiş, iyileşsinler diye...

* Kullandığımız gıda ve ürünleri düzenli hale getirmememiz gerekiyormuş; örneğin 7 gün boyunca kahvaltıda domates yemek, sadece çavdarlı ekmek tüketmek, saçımızı devamlı aynı şampuanla yıkamak gibi...

* Antibiyotik kullanımında ne yazık ki dünyada 1. sıradaymışız :(

* Sağlık Bakanlığı onaylı hiçbir ürün internet üzerinden satılamazmış! Sadece Tarım Bakanlığı onaylı ürünler satılabilirmiş. Bu nedenle bir sağlık ürününü internet üzerinden alabiliyorsak iki kere düşünmemiz gerekiyormuş!!
Bir kısmını burada yazdığım bu bilgilerden sonra Ena Farma bünyesinden çıkan ürünleri inceledik tek tek... Benim Ena Farma ile tanışıklığım ise 2012 yılında oldu diyebilirim, Nil'imin bebekliğinde doktorumuzun tavsiyesi üzerine Babi-x Zen bitkisel şurubu kullanmıştık, diş çıkarma döneminde, uçak seyahatlerimizde en büyük kurtarıcımız bu şurup olmuştu diyebilirim... Hatta o dönemde şurup daha yeni piyasaya çıktığı için her eczanede bulunmuyordu ve biz buldukça bir iki tane alıp her ihtimale karşı stokluyorduk, hey gidi günler hey! O zamanlar bana hiç geçmeyecek gibi görünen bu zorlu dönem şimdi ne kadar da geçmişte kaldı, zaman gerçekten de su gibi akıp geçiyor!
Şimdi de biraz Ena Farma ürünlerinden bahsetmek istiyorum...

* Burun tıkanıklığında TV'lerde reklamları sık sık geçen Cold-Mix damla yakaya veya yastığa damlatılarak burnun açılması sağlanıyor. Sadece bebekler değil yetişkinler de kullanabiliyor. Uçucu yağlar cam ve koyu renk şişede, buzdolabında saklanmalı ve kesinlikle direkt ciltle temas etmemeli. İçinde okaliptus ve ladin var, mentol yok. Alkol olmadığı için karaciğeri yormuyor, reçine içermediği için deriyi ve mukozayı tahriş etmiyor. Meryem Hanım mentol kullanımının 4 yaş altı çocuklarda yasak olduğunu, Vicks'in içinde kafur olduğunu, Vicks astım atağını tetiklediği için asla öksürük kesici gibi kullanılmaması gerektiğini aktardı ve biz anneleri bu konuda uyardı.

* Bitkisel öksürük şurubu olan Carven'in içinde kekik ve meyan kökü var. Yapay aroma ve yapay renklendirici içermiyor.

* Organik dereotu ve zencefil içeren Babi-x Zen gaz sancılarının giderilmesine iyi geliyor. Ayrıca emetik özelliği de var, bulantıyı azaltıyor. Meryem Hanım dereotunun önemli bir kalsiyum kaynağı olduğunu, salataların içine katılıp her gün tüketilirse gazı azaltacağını aktardı.

* BayBay Forte damla ise uykusuzluğa karşı iyi geliyor. İçinde bulunan melisa, mayıs papatyası ve ıhlamur bitkilerinin kaygı giderici ve spazm önleyici etkisi var. Uykuya dalma süresini kısaltan bu bitkisel damladan en iyi sonucu almak için en az 21 gün düzenli bir şekilde kullanmak gerekiyor.

* Baş ağrıları için de Maxerin Cooler öneriliyor. 4 tip baş ağrısı var, genelde baş ağrılarının %70'i gerilim tipi baş ağrıları oluyor ve bu tip baş ağrılarında ağrı kesiciler çözüm olmuyor. Gerilim tipi baş ağrılarında %65 oranında mentol içeren tıbbi nane yağı kullanılıyor. Ucu özel olarak Amerika'dan gelen Maxerin Cooler cildimizdeki soğuk reseptörlerine etki ederek ağrıyı gideriyor, kasları gevşetiyor. Migren ataklarının geleceği hissediliyorsa erkenden sürmek gerekiyor. 15 dakikada bir 3 kez şakaklara uygulanabiliyor. Bu arada baş ağrısı kadınlarda erkeklere göre %40 daha fazlaymış, bunu da eklemek istedim!

* Bitrin ismi üzerinde bit ilacı... Bitlenmek doğaldır ve sanılanın aksine temiz insan hastalığıdır. Bit kendi kendine oluşur, saçtan saça transfer olur ve ve düştüğü zaman başka bir insanda yaşamaz. Bit deriden kan emebileceği kişileri tercih eder bu yüzden temiz saçı kirli saça yeğler. Bit tokaları ve rozetleri kafur içerdiği için Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır. Bitrin yeni nesil silikon bazlı bir sprey, içinde toksik madde yok. Sprey kuru saça uygulanıyor, 5-8 saat sonra saçlar yıkanıyor. Sirke ilk 24 saatte oksijen bile almaz, tekrar canlanabilir. Bitrin oksijeni keserek etkisini gösteriyor, biti ve yumurtaları fiziksel etki mekanizması ile boğarak öldürüyor.
Kahvaltımız boyunca tuttuğum notları sizlere de aktarmaya çalıştım. Yeni bilgilerle dolduğum, sıcacık bir ortamda geçen bu keyifli etkinlik ve nazik davetleri için Ena Farma'ya çok teşekkür ediyorum...

4 yorum:

 1. Çok faydalı bir yazı olmuş, hepsini not aldım, teşekkürler Noniciğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim canım, faydalı olacaksa ne mutlu bana...

   Sil
 2. eğitici harika bir sunum olmuş emeğine sağlık:)MehtapAnk

  YanıtlaSil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...