25 Mart 2009

Zinde bir beyin için...

Canım annem gün içersinde muzur yayınlarının yanında faydalı bilgileri de bizlerle paylaşır ve güzel mailler fwd eder. Annem dün bunu gönderdi, bende sizlerle keyifli bir şekilde paylaşmak istedim...
İngiliz The Times gazetesi, Oxford ve Harvard üniversitesi bilimadamlarının “beyni genç tutmak” üzerine yaptığı araştırmaları yayınlamış. Zinde bir beyin için:
Terleyin: Egzersiz, verimli çalışmak için bol oksijene ihtiyaç duyan beyin hücrelerinin gıdası gibidir. Böylece beynin öğrenme ve hatırlama becerisi güçlenir.
Balık yiyin: Yüksek Omega-3 içeren sardalya ve ton gibi yağlı balıkları tüketmek zekayı attırır. Konsantrasyon ve okuma yeteneğini geliştirir. B vitamini ve protein açısından zengin besinler de seratonin içerdiği için beyindeki iletişim hızlanır.
Lavanta koklayın: Lavanta kokusu işe konsantrasyonu artırır. Özellikle öğle aralarında, çalışmaya başlamadan önce lavanta koklayın.
Mola verin: Uzun ve aralıksız çalışma saatleri ters etki yaparak beynin verimini düşürür. Araştırmalar her 40 dakikalık çalışmadan sonra 20 dakikalık ara vermenin, sonraki 40 dakikaya hazırlanmak için gerekli olduğunu savunuyor.
İyi bir uyku çekin: Gece 7-8 saatlik uyku beyin performansını en üste taşır. Ayrıca gün ortasında 30 dakikalık bir kestirme beynin şarj olmasını sağlar.
Sakız çiğneyin: Sakız çiğneme beyne giden kanı yüzde 20 artırıyor. Böylece hafızayı kuvvetlendirip, stresi azaltıyor.
Su için: Yüzde 80’i su içeren beynimiz su içmediğimizde küçülüyor. Bu sebepten her gün 1.5- 2 litre arasında su içmek gerekiyor.
Kırmızıya bakmayın: Kırmızı görmek özellikle sınavda başarıyı düşürüyor ve öğrencide motivasyon düşüklüğü yaratıyor.
Seks yapın: Orgazmla sonuçlanan bir seks veya hamilelik süreci, kadınların beyinlerindeki prolaktin hormonunun ve beyin hücrelerinin artmasını sağlıyor.
Sıcak çikolata için: Yatmadan önce içilecek bir bardak sıcak çikolata zekayı artırıyor. Kakao özellikle yaşlıların zihnini açıyor.
Rock dinleyin: Araştırmalar rock müziğin de, klasik müzik kadar öğrenmeyi ve konsantrasyonu artırdığını gösterdi.
Rahatlayın: Rahat bir yere oturup gözlerinizi kapayın ve ayaklarınızdan boynunuza kadar tek tek kaslarınızın gevşediğini hissedin. Gerginliği atmak, sınavdaki başarınızı yükseltecektir.
Yetenek geliştirin: 6 yaş grubu üzerinde yapılan araştırmalara göre müzik ve resim gibi konularda eğitim gören çocukların IQ’ları daha yüksek oluyor.
Sınırlı teknoloji: SMS ve e-mail’i fazla kullanmak ve çok televizyon seyretmek zeka seviyesini düşürüyor.
Beyin jimnastiği yapın: Akıl oyunları oynayarak, bulmaca ve zeka testleri çözerek beyninizi zinde tutabilirsiniz.
Alkol almayın: Alkol beyin hücrelerini öldürerek, öğrenme ve hafıza bölgesine zarar verir.
BİTTİ!

10 yorum:

 1. rock müzik kısmına çok sevinmemle birlikte teknolojiyi sınırlamak fikri beni yıktı

  YanıtlaSil
 2. valla keşke bu yazılanların hepsini yapabilsek ama ne mümkün böyle heder oluyoruz işte :)))) neyse kısmetse çocuklarımız da tikkat ederiz.

  YanıtlaSil
 3. Bunları yapıcam canım teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. 4 beer 5 tits var adamın beyninde :p
  Lavanta kısmı da ilginç geldi. Dün ofise birisi lavanta getirmişti, şansa bak :) Hemen koklamaya başlıyorum, alerjik astım olan bünyem nasıl bir tepki verecek bakalım.

  YanıtlaSil
 5. Öneriler icin sagol canim :)
  yani lavantanin iyi geldigini okumustum, xxx `nin her derde deva oldugunu da biliyorum :)))) ama calistigim is yerinde mola konusunda sansim yok :((( her saat sadece 5 dak. mola var !

  YanıtlaSil
 6. ahhh nonicim bunlardan kaçını kaç kez yapabiliyoruz acaba ahhh ... ama okuması bile güzeldi :)))

  YanıtlaSil
 7. :) Ne güzel öneriler..
  Bu arada mimledim Noni..

  YanıtlaSil
 8. bılmedıgım bılgıler vardı.sagol.

  YanıtlaSil
 9. ve Şişman bir sevginiz olsun :)

  tabi bu nasıl olur dersek, Şişman bir Erkeği severek

  unutmuşsun yazayım dedim canım ;)

  YanıtlaSil
 10. Canım çok sağol öneriler için uygulamaya çalışıcam :)

  YanıtlaSil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...