19 Nisan 2009

Haftasonu Anında...

Birkaç dakika sonra pazartesi olacak, kedilerim etrafımda oyun oynarken, arkada Dianne Reeves "Exactly like you" diyor ve ben keyifle bloguma haftasonu özetini geçiyorum... Mutluyum çünkü haftasonu sevdiklerimle harika vakit geçirdim.
Cumartesi güne küçük teyzoşla başladık. Evimin çok yakınında Byotell diye bir otel varmış ama benim haberim dahi yok, işin komik tarafı ben bunu Koreli arkadaşımdan öğreniyorum, halbuki çevresiyle alakalı biriyimdir ama koca otel gözümden kaçmış olmalı :P Neyse kısacası gidip bir deneyelim dedik ve burada brunch yaptık.
Brunchtan sonra karşıya geçtik ve ilk durağımız Can Sarıkahya'nın "O Anda" fotoğraf sergisi oldu. Can Sarıkahya'nın aynı mekânda farklılıklar ve farklı mekânlardaki benzerlikleri ölümsüzleştirdiği karelerden oluşan “O Anda” fotoğraf sergisine annesi Zuhal Sarıkahya’nın aşk temasını işlediği “O Eski Aşklar” resim sergisi eşlik ediyor. Can Sarıkahya “O Anda” da dünya üzerindeki 6 milyar insanın aynı anın içinde gülmekten ağlamaya, çalışmaktan eğlenmeye farklılaşan hallerini 5 kıtada 40 ülkeye yaptığı seyahatleri sırasında çektiği fotoğraflarla sanatseverlerle buluşturuyor. Zuhal Sarıkahya ise “O Eski Aşklar”da aşkı tuvaline, kırmızı başta olmak üzere sıcak renklerin fırça ve spatül darbeleriyle oluşturduğu dokularla aktardığını belirtiyor.
Harika bir fikir değil mi? Bir yanda tablolar diğer yanda fotoğraflar ve bu güzel fikir bir anne ile oğluna ait! Onları tanıma şansına sahip olduğum için gerçekten çok mutluyum! Ve ben bu sergideki en muhteşem fotoğrafı aldım, evde duvarıma asar asmaz sizlerle de paylaşacağım, bana kesinlikle hak vereceksiniz. Bu arada Can Bey'den haftaya pazar günü fotoğrafçılık dersleri almaya başlıyorum :) Umarım kendisi sabırlı bir hocadır çünkü enstantane ve diafram konusuna kafası basmayan bir öğrencisi olacak ama o henüz bunu bilmiyor hiii hiii :)
İkinci sergi durağımız ise Düşler Akademisi'nin 10 farklı atölyesinde eğitim gören farklı engel gruplarından fotoğrafçıların özel hayatlarını anlattıkları "Kabuğu Kırmak" isimli fotoğraf sergisi oldu. Düşler Akademisi'ni bende bu sergi sayesinde öğrendim. Dezavantajlı gençlerimizin engelsiz bir yaşama kavuşmaları için Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının (UNDP) ortaklaşa geliştirdiği ve Türkiye Vodafone Vakfının maddi desteğiyle hayata geçirilen Düşler Akademisi, Beşiktaş Belediyesi tarafından tahsis edilen mekanlarda eğitimlerini gerçekleştiriyor. Engelli ve sosyal dezavantajlı gençlere konusunda uzman eğitmenler tarafından ücretsiz olarak kültür ve sanat eğitimlerinin verildiği uluslararası bir sosyal sorumluluk projesi olan Düşler Akademisi, ritim, dans, drama, film, fotoğraf, DJ, enstrüman, resim, tasarım atölyelerinden oluşuyor.

Her iki sergi de beni inanılmaz etkiledi... Bir yanda genç yaşına rağmen 40 ülke gezmiş özgür bir fotoğrafçı diğer yanda belki de engelleri nedeniyle bu imkana asla erişemeyecek olan ama ruhları özgür olan fotoğrafçılar... Fotoğrafçılık ne kadar evrensel bir sanat değil mi? Ve hiçbir engel tanımıyor... Hepsini tekrar tebrik etmek istiyorum ve başarılarının devamını diliyorum. Umarım bir gün benim de çektiğim fotoğraflar bir sergide yer alır ve ben de bu mutluluğu tadarım...
Sergiden sonra Nermin'le Cihangir'de buluştuk, önce favori mekanımız Miss Pizza'da oturduk çünkü 2-Chic kızının confession zamanıydı, ifadesini aldıktan sonra birçok kez önünden geçtiğimiz ama hiç denemediğimiz Villa Zurich Otelin roof'unda yer alan iLounge'a girdik. Çok keyifli bir yerdi, ben şahsen çok eğlendim :)
Pazar günü de anniş ve babişle harika bir kahvaltının ardından caddede analı kızlı (böyle bir yemek adı mı vardı ne?) alışveriş turu yaptık. Sonuç itibariyle haftasonum harika geçti. Hafta içi işyerinde beni ne gibi sürprizler bekliyor hiç bilmiyorum ama bu neşeli halimi hiçbirşey bozamayacak çünkü... o da bana kalsın herşeyi de bilmeyin canımmmm ;)
Çok sevdiğim bir şarkı ile haftasonunu kapatıp hepinize şimdiden harika bir hafta diliyorum!

8 yorum:

 1. süpersin arkadşaım çook özendim sana vall, benim malum kötü geçti haftasonum.. bir dahakine inşallah üçümüz giderizzz , iyi haftalarr.

  YanıtlaSil
 2. OOoooo hatunun cumartesisi baya kültürel geçmiş bende akşamını birass mok ettim ama arkadaşlık ne güne değil mi!!??
  En azından geceyi iyi bitirdiğimize mutlu oldum.Hatun bakıyorum I-Lounge 'a yalnız gitmişsinizz..!!!!!
  öpüyorum cnm iyi haftalar..

  YanıtlaSil
 3. silkelenmişsin nihayet nonicim:)

  YanıtlaSil
 4. bu arada yukarıdaki hamurları sen yemedin dimi birde aldığın resim eklediğin mi!!??çok merak ettim ??

  YanıtlaSil
 5. Gofretim bir dahakine seni de yanımızda görmek istiyoruz ;)

  Zoitsa teşekkürler canım ;)

  2-Chic bebeği ohooo onlar çoktan mideye indi bile :P

  Aldığım fotoğrafın fotoğrafı (tekerleme gibi oldu hii hii :)) bende olmadığı için bloga ekleyemedim ama tam benlik bişey görünce sende ne demek istediğimi anlayacaksın ;)

  YanıtlaSil
 6. harika, sen Can beyden ders al ben de senden alıyım, bedavaya gelir :)

  YanıtlaSil
 7. Nolie çok uyanık gördüm seni :)

  YanıtlaSil
 8. meraba
  sergiyi ziyaret etmenize ve Düşler Akademisi projemizden haberdar olmanıza çok memnun oldum. Yeni aktivitelerimizi duslerakademisi.blogspot.com dan takip edebilirsiniz:)

  YanıtlaSil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...