14 Ekim 2013

Kitap Günleri

Bebekli bir hayatım olduğundan beri benim için birçok şey artık lükse girer oldu; sinemaya gitmek, yeni açılan bir sergiyi gezmek, bir müzeyi keşfetmek, en basitinden bir kitabı açıp sakin bir kafayla okumak... Artık kitaplara o kadar az zaman ayırır oldum ki, bundan büyük bir rahatsızlık duyduğumu söylememe gerek yok sanırım. Nil tam bir enerji bombası, oturmayı reddeden pıtı pıtı yürüyen ve mümkünse her gün dışarı çıkartılmayı bekleyen bir bebek, sabahları uyanır uyanmaz yaptığı ilk iş kapıya gidip bir yoklamak oluyor çıkabilir miyim diye :) Bebeğimin her anını birebir yaşadığım için minnettarım ama kendimi geliştirecek aktiviteleri gerçekleştiremediğim için vicdanım rahatsız... Bu düşünceler içerisindeyken canım arkadaşım Evrim'in kitap okuma ile ilgili çok güzel bir yazısına denk geldim. Aklıma hemen Moskova'da katıldığım ayda bir düzenlenen, kitaplar üzerine sohbet ettiğimiz Literary Ladies grubu geldi ve böyle bir grubu kurarsa ilk üyesinin bizzat kendim olacağını söyledim :) Bu fikir alışverişi neticesinde canım arkadaşımın mihmandarlığında kitap günlerimiz başlamış oldu!
Kitabımız belliydi; Wayne W. Dyer'ın "Hayatını Değiştirmek için Düşüncelerini Değiştir" isimli kitabı... Önceden belli bir sayfaya kadar okuyup, aktivite gününde kitapta geçen Tao'nun öğretilerini kendi açımızdan nasıl yorumladığımızı konuştuk. Kitapta şu kısım benim çok hoşuma gitti:
Bilgelik, hiçbir şey olmadığımı bilmektir,
sevgi ise her şey olduğumu bilmektir,
ve hayatım bu ikisi arasında gider gelir.
Sabah başlayan aktivitemiz öğleden sonraya kadar sürdü ve inanın zaman nasıl geçti hiç anlamadım! Ve tüm bunları yaparken Nil'im de yanımdaydı, onu oyalayarak, uyutarak, eline eğlenceli bir oyuncak vererek durumu idare ettik :) Bir sonraki buluşmamızı iple çekiyorum doğrusu!
Bu kitap dışında şu anda - tabii zaman buldukça - okuduğum kitaplar ise Bir Psikiyatristin Gizli Defteri (yıllar önce de Bakırköy Akıl Hastanesi'nin Gizli Tarihi isimli kitabı okumuştum, psikiyatr hikayelerinin yer aldığı bu tür kitapları seviyorum), Bebeklikten Ergenliğe Pozitif Disiplin ve Ay Ay Bebeğiniz... Özellikle Ay Ay Bebeğiniz kitabını çok sevdiğimi belirtmek isterim, Nil doğduğundan beri hangi ayda ise o aya ait kısmı okuyorum, hem bebeğin aylık gelişimi ile ilgili hem de anne babalar için güzel bilgiler yer alıyor içinde...
Peki sizin bu aralar okumaktan keyif aldığınız kitaplar hangileri? Kitap tavsiyelerinizi bekliyorum :)
Hepinize iyi okumalar dilerim!

13 yorum:

 1. MAVİ SAÇLI KIZ,
  ŞEKER PORTAKALI,
  ÇALIKUŞU,
  ACIMAK,
  Pİ'NİN YAŞAMI tavsiye edilir efendim....

  YanıtlaSil
 2. Üç aylık bebeğimle hala kitaplarıma zaman ayırabiliyorum ama Nil'i anlatınca gözüm korktu;) Fransız Suiti ve Bebeğinizin beyin eğitimini okuyorum .Fransız suitini tavsiye edermiyim ? Hayır ...ama Bebeğinizin beyin eğitimi'ni kesinlikle tavsiye ederim

  YanıtlaSil
 3. Noniciğim geçtiğimiz gün blogda acaba bebekten sonra da böyle düzenli kitap okuyabilecek miyim yazmıştım:) Ben de şu ara bunları düşünüyorum malum:) Hamilelik bekleyişle geçen bir süreç olduğundan şimdilerde eski hallerimden çok daha fazla okur oldum..
  Okumanı tavsiye edeceğim çok çokkk kitap var aslında bir ara eğer vakit bulabilirsen blogda 'Zeynebin kitaplığı' kategorisine bakabilirsen birçok tavsiyemi oradan okuyabilirsin..
  Şuan içinse Nar Ağacı, Kardeşimin Hikayesi,Unutma beni apartmanı,İkinci Yarısı ilk aklıma gelenlerden..

  YanıtlaSil
 4. ben de kitap okumayı çok sevsem de tipik anne yorgunluğuyla eller kitaplara malesef gidemiyor.

  YanıtlaSil
 5. Jostein Gaarder ın kitapları hoşuna gidebilir Nonicim.Emre büyüyene kadar ben de okuyamadım. Geçen yıl anasınıfına başlayınca 160 küsür kitap devirdim:)) Bu sene de devam edeceğim:))

  YanıtlaSil
 6. Selam Noni. Harika bir etkinlik başlatmışsınız tebrikler.

  Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kitabını yeni bitirdim. Ben de senin gibi gerçek vakaların anlatıldığı bu tip psikolojik kitapları çok seviyorum. Beynimizin gücü gizemi büyüleyici geliyor, aynı zamanda korkutucu da. Psikolojik değil ama Minare Gölgesinde isimli bir kitabı da severek okudum yakın zamanda. Zevkini bilmesem de tavsiye edebilirim.

  Sevgiyle kal.

  Elif K.

  YanıtlaSil
 7. Bizim de kitap atölyemiz var,uzun zamandır yapıyoruz ama biz yazar olarak irdeliyoruz, kitap olarak değil.
  Mine Söğüt, Ali Hasan Toptaş, Paul Auster,Füruzan,George Perec, Anthony Burges işlediklerimizden birkaçı.

  YanıtlaSil
 8. Parfümün dansı
  Bronz Atlı

  YanıtlaSil
 9. Bob 'un Dünyası bir kedisever için muhteşem bir kitap :)) Ayrıca Abidin Dino 'nun Ölüm mü ?Ne buluş ! adlı kitabıda hiçte fena sayılmaz:))))

  YanıtlaSil
 10. Edebiyat ve Patates Turtası Derneği'ni tavsiye ederim Noni. Aslında ben bu kitabı bitireli çok oldu ama senin postunu okuyunca ilk bu geldi aklıma.

  YanıtlaSil
 11. Kitap tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim! Kenara not aldım kitapları, konularına bakıp içlerinden bana en yakın olanları mutlaka okuyacağım, çok çok sağolun kızlar, öptüm hepiniziiii!

  YanıtlaSil
 12. kitap mı o neydi :)

  YanıtlaSil
 13. DAN BROWN cehennem taze bitti tadı damağımda kaldı

  YanıtlaSil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...