18 Kasım 2013

Oktay Şılar ile Kitab-ı Muhabbet Atölyesi


Geçtiğimiz haftalarda canım arkadaşım Evom'un daveti ile Agape'ye gittim. Psikolog Oktay Şılar'ın Franz Kafka'nın "Dönüşüm" kitabı üzerine tek oturumluk Kitab-ı Muhabbet Atölyesi'ne katıldım. Yaklaşık 14 bayan çıt çıkarmadan 2 saat boyunca Oktay Bey'in kitap yorumunu dinledik. Benim için çok faydalı bir oturum oldu, kitabı okurken anlayamadığım noktalar netlik kazandı, üzerinden hızlıca geçtiğim kısımların aslında ne kadar derin mesajlar içerdiğini kavramış oldum. Mesela kitapta Gregor'un kızkardeşi Grete dışında diğer karakterlerin ismi yok, onlar anonimler, Kafka sadece Grete karakterini isimlendirmiş, ben buna hiç dikkat etmemiştim... Kafka'nın kızkardeşi Ottla ile ilişkisinin çok özel olduğunu, aynen kitabın ana karakteri Gregor gibi babası ile birtakım sorunlar yaşadığını, Dönüşüm'deki Gregor ve Grete'nin esasında Kafka ve Ottla'nın birer yansıması olduğunu öğrendim. Kitaptaki can alıcı sahnelerin üzerinden teker teker geçti Oktay Bey. O anlattıkça Dönüşüm'ü kesinlikle bir de bu bakış açısıyla okumalıyım dedim. Gregor Samsa'nın hikayesini ve Kafka'nın bakış açısını özümsemek için bu iki saat hiç bitmesin istedim! Benim açımdan oldukça doyurucu bir kitap etkinliğiydi doğrusu... Bu güzel etkinliği düzenleyen sayın Oktay Şılar'a ve bu etkinlikten beni haberdar eden canım arkadaşım Evrim'e teşekkürlerimi gönderiyorum. Agape'deki diğer film ve kitap etkinliklerini bundan böyle merakla takip edeceğimi de söylemek istiyorum ;)

6 yorum:

 1. merhaba noni,bu kitap benim en etkilendiğim kitaplarından biridir Kafka'nın .çok kitabını okudum özellikle milena ile ilgili olanları..ama hiçbir karakterinden Gregor kadar etkilenmemiştim .Ben de bu etkinlikte olmayı çok isterdim doğrusu..Bundan sonra takip edicem ben de Agape yi:) paylaştığın için teşekkürler...sevgiler....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canım kitap beni de çok etkiledi, yeniden okuyacağım bu sefer farklı bir bakış açısıyla...
   Rica ederim canım, sevgilerimle...

   Sil
 2. Canım sibelcim nasılsın. Güzeller güzeli Nil nasıl? ♥♥♥♥♥ Sadece yurt dışında rast gelebildigim bu atölyelere ikidir rastliyorum dopdolu blogunda. Sanırım bir de kendi aranızda kurduğunuz kitap üzerine tartışma atolyeniz var değil mi? "Küçük mucizeler dükkanındaki" gibi, cidden bu tarz atölyeler vizyon geliştirme açısından çok popüler hem de1916lı yılların başından beri. Ne enteresan 1. Dünya Savaşı enkazında bile insanlar ara vermemiş bu güzel gonullu görüş ticaretine. Ben de çok istiyorum özellikle dönüşüm tarzında yoruma açık muğlak kitapların yorumlandiği atölyelere katilabilmeyi. Hatta "dava" olabilir. 3 kere okumuslugum lakin çoğu fikrimin ince gullerine henüz dokunduramamisligim vardır kendilerini. Neyse sibelcim durum vaziyet böyle iken ricam acaba Ankarada bu tarz bir etkinlik varmiymis sorabilecegin veya öğrenebilecegin. Ben bo kunuda kitlenmis durumdayım. Henüz olumlu feedback aldığım bir yer dahi yok. O yüzden güzel haberlerini umut dolu dört gözle bekleyeceğim. Herkese kucak dolusu sevgiler. Sibelcim ve fıstık Nilim kocaman öpüyorum ikinizi de.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyiyiz canımmm dün İzmir'den döndük İstanbul'dayız artık, keşke siz de gelseniz de görüşsek!
   Buketciğim arkadaşım Evrim Ankara'da okudu, bugün onunla kitap etkinliğimiz var kendisine bir soracağım belki bildiği bir yer vardır böyle Agape gibi olan... Haber alır almaz sana bildiririm tatlım. Öpüyorum seni de minik prensesini de!!!

   Sil
 3. Daha öncede bloğunda okumuştum sanırım böyle bir organizasyonu.. Değişik ve güzel geliyor kulağıma Noni! Bende araştırıp, yakın çevremdeki bir toplantıya katılacağım. Okumayı teşvik eder, harika vallahi! Vizyonumuzu açıyorsun şekerim teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle okumaya teşvik ediyor insanı, tavsiye ederim canım, biraz ışık tutabildiysem ne mutlu bana, sevgiler :)

   Sil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...