28 Nisan 2014

Zaman Yönetimi


Birçok anne-babayı strese sokan düşünce, hiçbir şey yapamamaları ve birbirlerine yeterince vakit ayıramamalarıdır. Bunu önlemek için, zaman etkin bir şekilde kontrol altına alınmalı ve böylece hem çocuğun, hem de sizin mutluluğunuz için doğru ortamlar yaratılmalıdır.

İş Görmek: Ortada koşuşturan küçük bir çocuk, zamanınızı ve ilişkileri kontrol düzeninizde büyük değişikliklere yol açacaktır. Çocuğunuzla verimli biçimde zaman geçirmek ve normal işlerinizi yapmak arasında bir denge kurmalısınız.

Başarılı bir zaman yönetimi, bazı şeyleri yapmayı başarmış olma hissine sahip olmaktır. Gününüze şu soruyla başlamak isteyebilirsiniz: "Bu günümün iyi geçtiğini düşünebilmem için neler olması gerekir?" ya da "Bu günümün iyi geçtiğini düşünebilmem için neleri başarmam gerekir?". Güne bu sorularla başlamak, günü istediğiniz doğrultuda sürüklemenize yardımcı olacaktır. Bu sorulara verilecek cevapların ne olabileceğini bildikten sonra, geçici bir plan yapabilir ve en iyisini umut edebilirsiniz. Ancak, devamlı olarak planlarınızı gerçekleştirememek moral bozucu olabileceğinden, ilk cevaplarınızın başarısız olma durumu için de kendi kendinize şu soruyu sorun: "Bunların tamamını gerçekleştiremezsem neye razı olabilirim?". Kendi zamanınızı etkin bir biçimde yöneterek, aynı zamanda çocuğunuza iyi bir örnek olarak da zaman yönetimini öğretmiş olursunuz. Anlayabilecekleri yaşa geldiklerinde, bu onlar için önemli bir ders olacaktır. Çünkü her şeyi yapabilmek için zaman ayrılması gerektiğinin ve bazı durumlarda isteklerinin gerçekleşmeyebileceğinin farkına varacaklardır.

Kendiniz ve Birbiriniz için Zaman: Aile sorunları, aile bireylerinin birbirleriyle nasıl etkileşim kurduklarını anlamakla çözülür. Bir ilişkinin kalitesi, eşlerin birbirleriyle temas halinde olmaları ve birbirlerinin gereksinimlerinin farkında olmaları ile artırılır. Bunun tersine; birbirleriyle teması kesmiş eşler, ilişkilerinde çelişkiler oluşmasına yol açar ve belki de gayet iyi niyetli bir takım yaklaşımların yanlış anlaşılmasına neden olabilir.

Öyleyse eşler birbirleriyle olan ilişkilerini nasıl devam ettirebilir? Önemli olan birlikte geçirdiğiniz zamanın süresi değil, bu sürede ne yaptığınızdır. 

Birbirinizle eskisi kadar zaman geçiremeseniz de, eşinizin istendiğini ve sevildiğini, ona her zaman ihtiyaç duyulduğunu hissettirmek için yaratıcı olmanız gerekebilir.

Eşinizin hala özel olduğunu gösterdiğinizden emin olun. Genelde en çok etki yapan şeyler küçük şeylerdir. Eşinizin nelerden hoşlandığını unutmayın ve mümkün olduğunca bunları yapmaya çalışın. Örneğin; Cuma akşamı eşinizin en sevdiği özel bir yemeği pişirin. Birbirinizi yermek yerine, teşvik edici sözler söylemeyi alışkanlık haline getirin.

Düşüncelerinizi eşinize açık açık bildirerek etkin bir iletişim içinde olun. Örneğin; eşinize gün içinde neler başarmayı planladığınızı anlatın ve size ne şekilde yardımcı olabileceğini konuşun.

Kendinizi toparlamanız ve pillerinizi yeniden şarj etmeniz için, birbirinizin tek başına faaliyetler yapma gereksinimleri olduğunu hatırlayın. Eşinizle, kendinize zaman ayırma konusunda anlaşmaya varın ki, özlemle bekleyecek bir şeyiniz olsun.


Kaynak: Mutlu Çocuk Sahibi Olmanın Sırları, Dr. Carol Valinejard, Mikado Yayınları, 2012

4 yorum:

 1. HAYAT VE KURABİYESİ28/4/14 08:22

  Çalışan anne olmak için zaman yetersizliğinden yakınıyorum. Ctesi temizlik-yerleşme toplaşma günümdür.. Gerçekten aklımdaki işleri yapmazsam bunalıma girebilirim :) E tabi bunun yanında sokaklara çıkmak isteyen otur yap-boz oynayalım diyen bir bıdığımda var. C.tesi günü güne başlarken sorularıma cevap bulup plan oturtacağım bu çok iyi oldu.. He birde evet şu eşler arası zamansızlık sanırım bunun farkındayım eskisi gibi birbirimize zaman ayıramıyorsak ta ilk zamanlardaki kıvılcımı tamda değinilen örneklerin hayata geçirmemle kaybetmedim etmeyeceğimde :)

  Çok güzel bir paylaşım olmuş güzel arkadaşım..
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahhh canım benim öyle zor bir iş başarıyorsun ki inan bana! Nil'e ben tek başıma bakıyorum, çalışmıyorum ve buna rağmen çok zorlanıyorum ve hep aklıma senin gibi çalışan anneler geliyor, gündüz işte gece evde ekstra bir çaba sarfediyorsunuz, gerçekten çok takdir ediyorum bunu, büyük bir iş başarıyorsunuz canım!

   Sil
 2. Koyduğumuz küçük hedeflere ulaşmak orta ve uzun vadede bizi oldukça rahatlatan ve problemlerimize çözüm olan bir şey aslında.
  (Hedeften kastım uzun uzun planlar yapılacak şeyler değil. Bir pantolon aldım ve geniş geldi, değiştirip farklı bir bedenini almam lazım.
  Bu gün yada 2 gün içinde halletmeliyim diyip kafaya koyunca o pantolon değişir. Yoksa bugündü yarındı derken sürünüp gider ortalıkta, kambur olur insana:(
  Bunları uygulamak için sadece evli ve çocuklu olmak zorunda değil aslında insanlar.
  Güzel bir hatırlatma oldu bizler için, teşekkürler;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısın Beyza aslında hayatımızın her alanında ve her koşulda bu zaman yönetimini uygulamalıyız, küçük hedefler de bu konuda insanın kendisini motive etmesi açısından iyi bir başlangıç diye düşünüyorum ben de... Rica ederim ne demek :)

   Sil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...