28 Ağustos 2014

Kidzania

Ahhh güzel yeğenlerimi şimdiden çok özledim, bu postu iç geçire geçire hazırladım resmen... Onlar buradayken bir gün Niloşumu annemle ablama bırakıp yeğenlerimle birlikte erkenden Kidzania'ya gittik, sabah 10'da başlayan seansı kaçırmak istemedik. Giriş ücretini ödedik ve Kidzania yolculuğumuz başladı :)
Kidzania'nın girişini havaalanı gibi yapmışlar, zaten çocuklara verdikleri giriş bileti de THY'nın boarding pass'ına benziyor.
İçeri girince çocuklar ilk olarak bankanın yolunu tutuyorlar ve girişte kendilerine verilen çeki bozdurup Kidzania'da geçerli para birimi olan 50 KidZos alıyorlar. Çocuklar bu parayı diledikleri aktivitede kullanabiliyorlar. Kimi aktivitede çocuklar para harcarken kimisinde ise üstüne para kazanıyorlar. Örneğin Çikolata Fabrikası aktivitesine katılan bir çocuk 10 KidZos harcarken (aktivite sonunda ürettiği çikolatayı yanında götürebiliyor), Oyunculuk Akademisi'ne katılıp tiyatroda bir oyun sergileyen bir çocuk gösteri bitiminde 10 Kidzos kazanıyor.
KidZania’nın içi adeta küçük bir dünya gibi... Kızlarla önce etrafı bir gezdik...
Hastane, İtfaiye, Tiyatro, Arkeoloji Müzesi, Havacılık Akademisi, Diş Sağlığı Merkezi, Banka, Stadyum gibi 60’tan fazla aktivite alanı olunca kızların aklı karıştı tabii... Kariyer Merkezi'ne gidip testi uyguladılar ve kendilerine en uygun aktivitelerin bir çıktısını aldılar. Böylelikle hangi aktivitelerden başlamaları gerektiğini anlamış olduk.
İçeride kaldığımız 5 saat boyunca işte bunları yaptı bizim kızlar:
İtfaiyeci olup yangın söndürdüler...
Fotoğraf çekimine katıldılar...
Selin göz muayenesinden geçip ehliyet aldı. Ve önce smülatörde araba kullandı...
Sonra da pistte :)
Diş doktoru olup dolgu yaptılar. Yeni doğan ünitesinde hemşire oldular. Acil doktoru olup bir hastayı muayene ettiler.
Çocuklara eşlik eden yetişkinlerin aktivite alanlarına girmeleri yasak olduğu için tüm bu süre boyunca onları bol bol fotoğraflamakla yetindim ben de :)
Yavaş yavaş karınları acıkmaya başlayınca Pizza Dükkanı'na giderek pizza yaptılar ve sonra kendi pizzalarını afiyetle yediler ;)
Kidzania Gazetesi'nde gazeteci oldular ve araştırma yaptılar. Selin'in dediğine göre en sıkıcı aktivite buymuş, en eğlencelisi de Kidzania İtfaiyesi...
Özellikle Selin'in en çok sevdiği aktivite Oyunculuk Akademisi oldu.
Çocuklar Oyunculuk Akademi'sinde önce prova yaptılar, sonra da tiyatro sahnesinde bizlere "Kidzania'nın Sırları" isimli oyunu sahnelediler.
Ufacık bir gösteri bile olsa bu onları sahnede ilk izleyişimdi, bu yüzden çok ama çok mutlu oldum!
Olay Yeri İnceleme'de kanıtları çeşitli tekniklerle inceleme fırsatı buldular.
Her bir aktivite alanının girişinde bu şekilde açıklama bulunduğu için çocukların içeride ne kadar süre kalacaklarını biliyorsunuz. Emniyet Müdürlüğü aktivitesi 20 dakika sürüyormuş, kızlar içerdeyken ben de bir kahve molası veriyim en iyisi ;)
Havacılık Akademisi'nde kızlar pilot oldular ve Boing 737 simülatörü üzerinde uçuş eğitimi aldılar.
Bu aktivite Derin'i sarmayınca yarısında çıktı...
İçecek Dağıtım Merkezi'ne gidip kola dağıttı :)
5 saat nasıl geçti inanın hiç anlamadık, daha yapamadıkları bir sürü aktivite ve kazandıkları bir dolu Kidzos paraları kaldı geriye...
Paralarının bir kısmıyla mağazadan alışveriş yaptılar. Ve gümrükten geçerek çıkış yaptılar :)
Kidzania ekibi alkışlayarak uğurladı tüm çocukları...
Kızlar için çok eğlenceli ve renkli bir gün oldu, onlar mutlu olunca ben de mutlu ayrıldım Kidzania'dan :) O gün yapamadıkları bir dolu aktiviteyi de başka bir gün yeniden giderek yaptılar. Bence çocukların meslekler hakkında bilgi sahibi olmaları ve meraklarını gidermeleri açısından çok güzel düşünülmüş bir yer, tek sorun yetişkinlerin tüm bunları uzaktan seyretmekle yetiniyor olması, bir diş muayenesi yapıp yangın söndürmeyi ben de isterdim doğrusu, ahh ahh çocuk olmak vardı ;)

Telefon: 0850 200 54 39
Pazartesi Kapalı
Salı, Çarşamba, Perşembe 10:00-19:00
Cuma ve Cumartesi 10:00-15:00 ve 16:00-21:00
Pazar 10:00-15:00 ve 16:00-20:00
Giriş ücreti: 50 TL (4-14 yaş) 30 TL (2-3 yaş)
* 31 Ağustos'a kadar yetişkinler ücretsiz...

12 yorum:

 1. Harika birşey bu... heyecan verici.. oğlumu biraz büyüsün götürmke isterim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de bayıldım buraya, her çocuğun ilgisini çekebilecek bir aktivite mevcut, gizli ajan bile olabiliyorlar :) bir de 4 yaşından küçük çocukların oynayacağı bir alan da vardı, bu kadar büyük olmasa da yine de eğlenebilirler, bir ara da Nil'i buraya götürmek istiyorum, gidersek onu da yazarım sonra :)

   Sil
 2. Çok güzel bir yermiş , bende hepsini yapmak isterdim valla ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen benim de içim gitti, kedinin ciğere baktığı gibi uzaktan seyrettim herşeyi kihhh kihhh :)

   Sil
 3. Ayyy benim İngiltere'de yaşayan arkadaşım da buraya geldiğinde iki kez götürmüştü kızını, anlata anlata bitiremiyordu. Şimdi fotoğraflarla, bir de senin ağzından dinleyince bir çocuk bulup gitmem gerek diyorum...
  Çocuk Aranıyor haberiniz olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahahha Ayda'cığım ben varımmm :) Saçlarımı iki belik yapar elime de bir balon alırım, bizim kız biraz çabuk serpildi dersin olmaz mı kihhh kihhh :)

   Sil
 4. şaşırtıcı cidden. gerçekten harikaymış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çocuğu veya yeğeni olan herkes gitmeli bence süper bir yer :)

   Sil
 5. Müthişmiş herkes gitmeli bencede :)

  YanıtlaSil
 6. Sibel'cim, yarın Duru ile gitmeyi düşünüyoruz:) Senin bu yazın çok faydalı oldu, neler olup bittiğini görmüş olduk, çok teşekkürler bu yazın için de ...Umarım Duru da yeğenlerin gibi eğlenir ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa ne güzel canım şimdiden iyi eğlenceler size, bakalım pamuk Duru'cuk en çok hangi mesleği sevecek merak ediyorum senden alırım haberleri ;)

   Sil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...