31 Ağustos 2014

Vivian Maier

Geçtiğimiz aylarda müthiş bir sokak fotoğrafçısı keşfettim: Vivian Maier... Çektiği fotoğraflar beni öylesine derinden etkiledi ki... Kimisinde gözyaşlarıma hakim olamadım... 1926 yılında doğan, Şikago'da bir ailenin yanında dadılık yapan, izin günleri fotoğraf makinesini alıp sokak fotoğrafları çeken ve bu fotoğrafları kimseye göstermeyen Vivian Maier'in çektiği 150 bine yakın fotoğraf 2009 yılında o öldükten sonra tesadüfen ortaya çıkmış. Şikagolu bir tarihçi ve koleksiyoner olan John Maloof Şikago'nun bir parkı hakkında yazacağı kitap için bilgi toplarken açık artırmada içinde Vivian Maier'e ait negatiflerin olduğu koliyi satın almış, negatifleri bastırdığında gördüğü fotoğraflar karşısında büyülenen Maloof bu fotoğrafları kimin çektiğini araştırmaya başlamış ve sonunda Vivian Maier ismine ulaşmış. Bu fotoğrafçıyı herkesin tanıması gerektiğine karar verip websitesinde Vivian Maier'in fotoğraflarını yayınlamaya başlamış ve bu sayede herkes Vivian Maier'in bu eşsiz bakış açısını ve çektiği müthiş kareleri tanıma fırsatı bulmuş.
Beni en çok etkileyen fotoğrafları sizlerle de paylaşmak istedim, daha fazlası için Vivian Maier'in portfolyosuna bir göz atabilirsiniz...
Illinois, 1966
1962
New York, 1955
New York, 1953
Fotoğrafın çekildiği yer ve tarih belli değil...
Fotoğrafın çekildiği yer ve tarih belli değil...
New York, 1954
Fotoğrafın çekildiği yer ve tarih belli değil...
Florida, 1960
Vivian Maier'in self portresi
Işığına sağlık sevgili Vivian...

5 yorum:

 1. Şahaneymiş, çok beğendim...

  YanıtlaSil
 2. Anın yakalanmasından geçtim bir de fotoğrafların siyah beyaz oluşu iyice etkiledi beni.

  YanıtlaSil
 3. Çoık çok çok güzel.. hüzünlü..

  YanıtlaSil
 4. Yaşarken hiç bilinmemiş ve fark edilmemiş ama o aslında müthiş bir sanatçıymış!. Ne fotoğrafçılık kursları, eğitimler ve ileri teknoloji makinaları vs.. tek başına yeterlidir!..
  Tek kelime ile müthiş bir bakış açısı ve sanatçı bir ruhun yansımaları bunlar. İyi ki Şikagolu tarihçi ve koleksiyoner olan John Maloof , bir tesadüf eseri Vivian Maier'e ait negatiflerin olduğu koliye ulaşmış!. İçinde yaşamış olduğu hayatı bire bir fotoğraflarına yansıtabilmiş. Hayat; inanılmaz şaşırtıcı, sürprizler ve isimsiz kahramanlarla dolu.. Bu güzel paylaşım adına teşekkürler sevgili noni..

  YanıtlaSil
 5. acaba yalan mı ki? yalan kelimesi değil de pr mı bu hikaye? ben niye guvenemiyorum ki amerikalilara 😆😅 bilmem anlatamadim tam..

  YanıtlaSil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...