05 Eylül 2014

Yeni Arayış

Buraya çok fazla annelik üzerine yazılar yazmadığımın farkındayım, bunun nedeni de her annenin çocuğunu yetiştirme şeklinin farklı olduğunu düşünmem... Benim için geçerli olan bir yöntem başka bir anne için geçerli olmayabilir. Veya başka bir annenin doğrusu bana göre yanlış olabilir. Annelik konusunda bildiğim tek bir şey var ki o da hiçbir anneyi eleştirmemek gerektiği :) Çünkü bir çocuğu yetiştirirken onun için en iyisinin ne olduğunu annesinden daha iyi kimse bilemez.
Blogumda anneliğime fazla dokunmasam da belli konularda tavsiye ve önerilere elbette benim de ihtiyacım doğuyor, şu anda olduğu gibi... Bildiğiniz gibi Nil kıştan beri Gymboree'ye gidiyor. Önce Erenköy Gymboree'de başladık ama Bağdat Caddesi'nin bitmeyen inşaatları yüzünden trafik çekilmez bir hal alınca üyeliğimizi Ataşehir Gymboree'ye kaydırdık. Evet Gymboree Nil'in yaşıtlarıyla sosyalleşmesi bakımından iyi oldu ama yeterli oldu mu? Net bir dille söyleyebilirim ki hayır. Bir kere dersler çok tekrara yönelik, öğrenmesini pekiştirmesi açısından tekrarı anlayabiliyorum ama aylarca aynı oyunları oynamalarını, her dersin ikinci yarısında paraşütü açıp aynı baloncuğu patlatıp aynı dansı yapmalarını oldukça gereksiz buluyorum. Nil de artık bu tekrarlardan sıkılmış olmalı ki her dersin ikinci yarısında tekrar edilen bu oyunlara eşlik etmek yerine kafasına göre takılıp başka şeyler yapıyor. Belli ki artık bu balon patlatmalar, Gymbo eşliğinde danslar onu kesmiyor.
Diğer bir sorun ise, ki bu benim açımdan en büyük sorun; ödediğimiz ücretin karşılığını alamadığımızı düşünüyor olmam. Derslerin hep birbirini tekrar etmesi ve sunulan imkanların/oyuncakların yetersizliği böyle düşünmemde etkili oldu diyebilirim. Erenköy Gymboree'de çocukların ders sonrası oynamaları için makul sayıda oyuncak ve bahçede zıplamaları için trambolin, oynamaları için kum havuzu, sürmeleri için bisiklet vesaire vardı. Ama Ataşehir Gymboree bu konuda inanılmaz yetersiz. Dışarıya sadece bir kaydırak ve bir salıncak konmuş ki bu salıncak sadece büyük çocukların binebileceği türden ipli bir salıncak... Hiçbir güvenliği yok. Nil gibi küçük çocuklar binse arkalarına dayandıkları anda tepetaklak olabilirler... İçeride ders sonrası oyalanacakları alanda ise sadece iki tane oyuncak konmuş ki bu oyuncaklar asla 24 aya hitap etmeyen daha küçük bebeklerin ilgileneceği türden oyuncaklar. Bu şikayetlerimi Ataşehir Gymboree'nin müdiresine ilettim, dışarıya bir düzenleme yapacaklarını (bu arada gittiğimiz şu 3 hafta boyunca hiçbir düzenleme yapılmadı), içeride de eskiden daha çok oyuncak olduğunu ama zaman içinde bunların kaybolduğunu söyledi. Böyle bir cevap karşısında şaşırdım doğrusu çünkü sadece bir çocuktan aldıkları üyelik parasıyla burayı oyuncak cennetine çevirebileceklerken (kaldı ki artık tüm oyuncaklar çok makul fiyata her yerde satılıyor, kaybolanın yerine hemen yenisini koyabilirler) kayboldu gibi bir bahanenin arkasına sığınmalarını çok yadırgadım!
Bir de her Gymboree'de gördüğüm şu kek olayı var... Her ders sonrası çocuklara yemeleri için bir köşeye konan atıştırmalık kek... Yedirip yedirmemek annenin inisiyatifine kalsa da kek yerine daha sağlıklı bir gıda tercih edilebilir bence... Örneğin bir ders çocuklar maymun oldular, ağaçlara tırmanıp muz topladılar. Kimisi o plastik muzları gerçek sanıp yemeye çalıştılar, benim kızım da dahil buna, kıyamam onlara :) Böyle bir dersin sonunda çocuklara kek ikram etmek yerine gerçek muz verebilirlerdi diye düşünüyorum.
Çok şikayet ettim biliyorum... Ama benim düşüncelerim bu şekilde... Gymboree benim için tam bir hayal kırıklığı oldu, Nil için de artık sıkıcı olmaya başladı. Kısacası bizim Gymboree defterimiz üyeliğimiz bittiği anda kapanacak... İşte bu noktada annelerin öneri ve tavsiyelerine ihtiyacım olacak. Nil çok aktif bir çocuk, onun enerjisine hitap edecek, diğer çocuklarla sosyalleşmesini sağlayacak, benim de yanında ona eşlik edebileceğim başka bir oyun grubuna ihtiyacım olacak. Biraz araştırma yaptım, ilgimi çekenler şunlar oldu:
1. Kindy Roo: Burayı sevgili Sinem sayesinde öğrendim, kızını buraya götürdüğünü ve çok memnun kaldığını söyledi. Kindy Roo'da 0-5 yaş arası çocuklara verilen eğitim sayesinde okul çağına gelmiş çocuklarda görülebilen odaklanma eksikliği, konsantrasyon bozukluğu, sosyal iletişim problemleri, yetersiz kaba ve ince motor kullanımı gibi gelişim bozuklukları engelleniyormuş.
2. My Gym: 6 haftadan 13 yaşına kadar çocuklar için uzman eğitmenler eşliğinde fitness programı uygulanıyormuş.
3. Ebru Karaduman Beden Atölyesi: Arkadaşım Funda birkaç yıl önce kızını götürmüş buraya, çok memnun kalmış, bir dene bence dedi... Beden Atölyesi'nde temel cimnastik, spor odaklı oyun grupları, dans, bale, karate ve paten sınıfları varmış.
4. Helen Doron: 3 aylık bebekten 18 yaşındaki gençlere kadar farklı kurslar sunarak İngilizce'yi doğal yoldan öğretiyorlarmış.
5. Salon Sanat: Bir başka arkadaşım da (teşekkürler Kristin'im) burayı önerdi. Music Together dersinde 0-5 yaş arası bebekler/çocuklar, anne-babaları ile şarkılar söyleyip, dans edip enstürmanlarla müziklere eşlik ediyorlarmış.
Sevgili anneler sizin bu konuda deneyimleriniz neler? Tavsiye ve önerilerizi paylaşabilirseniz bir anneyi gerçekten çok mutlu edersiniz :)

20 yorum:

 1. Ben evli diilim, anne de dilim ama yine de keyifle okudum :)

  YanıtlaSil
 2. Kızımla Gymboree play sınıfına 8 ders devam ettik Anne çocuk beraber gidebileceğimiz tek okul olduğu için tercih etmiştim.Sonrasında sanat(art) sınıfına girmek istiyordum ama aldığım ilk ders hayal kırıklığı oldu.Yani sonuçta ciddi bir ücret ödüyorum ve gerçekten de karşılığını alamadığımı hissettim.

  Yarım gün kızımı göndermeyi düşündüm saatleri 10-12 arası ve ücreti normal bir kreşe vereceğim ücretten bile yüksek.Bu sebeplerle gymboree üyeliğimi yenilemedim.

  Bu sene bale ve yüzme dersleri aldırmayı planlıyorum.Yine çok pahalı {elbette}ama yüzmeyi öğrenmesi ve dans etmesi için değer diye düşünüyorum.Bale için salı günü görüşmemiz var:)

  Tek sorun Adana'da oturuyor olmam:) Helen Doron harici diğer seçenekler burada yok:)

  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanat dersinden Nil de hiç hoşlanmadı, böyle olunca biz de sanat üyeliğimizi müziğe kaydırdık ama burada da çocukları eğlendirmekten bihaber sadece işimi yapıyım da bir an önce çıkıyım tarzında bir eğitmene denk geldik. Gymboree'nin okul öncesi eğitimini de araştırdık evet inanılmaz yüksek ücretleri... Ben dans çok istedim çünkü Nil dansı çok seviyor, Tan Sağtürk'ü araştırdım ama orası da 3 yaşından küçük çocukları almıyormuş maalesef :( Balede size bol şans diliyorum, sevgilerimle...

   Sil
 3. Biz de geçenlerde Helen Doron Koşuyolunda demo dersine katıldık. Benim kız 18 aylık, Babies Best Start programı var onlar için, haftada iki gün 1 er saat anneyle birlikte. Şarkı ve oyunlarla ing. öğreniyorlar. Koşuyolundaki okulu çok beğendim, müstakil bahçeli bir ev, her katında yaş gruplarına uygun oyun odaları var, oyuncaklar falan epey güzeldi. Ben başlamayı düşünüyorum, zaten uzun süreli değil üyelikleri ve fiyatları da makul gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaaa ne güzel bahçeli olması harikaymış, Koşuyolu keşke bize ters kalmasaydı, ben Ataşehir'dekine bir bakacağım beni tek düşündüren Nil gibi oturmayı sevmeyen devamlı hareket halinde olan bir çocuğa burasının hitap edip etmeyeceği... Bir denemeden asla bilemem tabii... Anne kız size güzel ve eğlenceli dersler diliyorum :)

   Sil
 4. Biri bu yıl ilkokula başlayacak, diğeri 9 aylık iki çocuğum var, bence bir çocuk için en öğretici ve eğlencelisi mahalle parkı:) Tabii düzgün bir park bulabilirseniz :( Oğlumu bu tarz yerlere düzenli olmasa da göndermiştim ama kızımı kesinlikle düşünmüyorum, çünkü hangisi olursa olsun verdiğiniz paraya değmiyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bütün sorun düzgün bir park bulabilmekte :( Biz sitemizin parkını kullanıyoruz, ama geçen gün Moda'daki parka gittik oradaki çocuklardan gerçek anlamda ürktüm, oynarken ayarları yoktu, yani mahalle parkları da her zaman iyi bir çözüm olmuyor maalesef... Bu tip oyun gruplarının çocuklara disiplini öğrettiğine inanıyorum ben, bu anlamda faydalı buluyorum...

   Sil
 5. nonicm , istanbulda olmadığım için önerilerde bulanamıyorum. devlet okulunda çalışan
  20 yıllık bir anaokulu öğretmeni olarak yazını merakla okudum. çünkü biliyorsun yeni bir
  eğitim yılına giriyoruz. durum bzim açımızdan her yıl daha da geriliyor. bahsettiğiniz ücretleri bizler
  kalsaydık neler yapardık neler diye düşünmeden edemiyorum. bu konunun uzmanı arkadaşlarımla aynı okulda
  çalışıyor . bu yıl aidatlarımız 20 tl ve yardımcımız, ahçımız, temizlikçimiz yok. kahvaltıyıda kaldırmış il milli eğitim müdürümüz
  yine de bu şartlarda harikalar yaratıyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnanmıyorum canım gerçekten mi? Peki tüm bu işleri de (yemek, temizlik vesaire) sizin mi yapmanız bekleniyor? Hademeniz dahi yok mu? Derslere aç bir şekilde mi gireceksiniz? Bu durumda sizlerden nasıl bir verim almayı bekliyorlar ki? Bu yapılan büyük bir haksızlık!

   Sil
 6. Merhaba
  O yasta kabul eden kreşler yok mu? Benim 20 aylık oğlum kreşe gidiyor.resim boyama oyun bu temel seyleri messy play dedikleri kopukle suyla bir sürü değişik şeylerle oynuyor evde pek cesaret edemediğimiz seyler yürüyüşe civardaki parka ( oyun parkı olmasına rağmen) gidiyorlar soft play yerleri var orda oynuyorlar yani bunları yazıyorum bu gittiği kreş sıradan bi kreş .(yurt disindayim bu Arda) ama oradaki kreşlerde görüntüde o kadar güzel ki hayret yani resimlerden gördüğüm kadarıyla. Benim gönderdiğim kreş eski pusu oyuncaklar ama bence cok da onemli degil yeni olması zaten ama kırıp döküyorlar zaten cok hijyeninde degil TR ye kıyasla ayakabilariyla giriliyor filan ama aktivite ve gelişim yönünden cidden cok iyi.
  Umarım minik kızınızın eglenip öğreneceği bi yer bulursunuz. Kusura bakmayın acele yazdım umarım anlaşılmıştır.
  Mguls xx

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba tabii ki burada birçok kreş seçeneği mevcut, Nil'den daha küçük çocukları bile kabul ediyorlar ama ben kızım 4 yaşına gelene kadar onu kreşe vermeyi düşünmüyorum, bu benim kişisel tercihim. İstanbul'dan sevgilerimle...

   Sil
 7. Merhaba,
  Music Together/ Musikalische Früherziehung gruplarini öneriyorum. Bizim iki kizimizda uzun zaman katilmislardi ve cok iyiydi. Yanilmiyorsam Türkiye'de de son yillarda yayginlasiyor, özellikle Yapincak Okyar'in kurslarinin cok kaliteli oldugunu duydum.

  Selamlar
  Sara

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler sevgili Sara, Bağdat Caddesi'nde İyi Cüceler Kitabevi'nde dersler veriyorlarmış, oraya rahatlıkla götürebilirim Nil'i bu aralar müzik aletlerine de çok meraklı, sanırım Kindy Roo ve burası arasında bir seçim yapacağım :)

   Sil
 8. {\rtf1\ansi\ansicpg1252
  {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;}
  {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red34\green34\blue34;\red255\green255\blue255;}
  \deftab720
  \pard\pardeftab720\partightenfactor0

  \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0
  \outl0\strokewidth0 \strokec2 Selam noni, seninle on g\'fcn gibi bir farkla do\uc0\u287 um yapt\u305 k, Helen Doron 'a fikir almaya gitmi\u351 tim a\'e7\u305 k\'e7as\u305 ald\u305 klar\u305 paraya bak\u305 nca sunabildikleri \'e7ok yetersiz geldi hele ki native speaker hocam\u305 z yok milli e\u287 itime ba\u287 l\u305 y\u305 z deyince tam bir hayal k\u305 r\u305 kl\u305 \u287 \u305 na u\u287 rad\u305 m. Bombo\u351 bir apartman dairesi, bombo\u351 odalarda bir tek minder ve cd\'e7alar. Oyuncak hi\'e7 yoktu, e\u287 itim materyali her derste verilip toplan\u305 yormu\u351 .A\'e7\u305 k\'e7as\u305 arkama bakmadan ka\'e7t\u305 m ruhum s\u305 k\u305 ld\u305 .Bir de bu yetersizliklerine felsefi bir hava verilmesi \'e7ok komik, \u351 una masraftan ka\'e7t\u305 k dedenize a\'e7\u305 k a\'e7\u305 k.\u304 zmir dekinden s\'f6z ediyorum bu arada.bir de ke\u351 ke daha \'e7ok annelik yaz\u305 s\u305 yazsan, fikirlerini , do\u287 rular\u305 n\u305 yazsan, sonu\'e7ta sen bir annesin, be\u287 enmeyen gelmesin sevgili noni :)}

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Niye bilmiyorum ama yazdıklarınız böyle çıktı :( acaba yorumu yeniden yollama şansınız var mı?

   Sil
 9. Buldum Nil'in bize gelmesi gerek.. :P
  Şaka bir yana seni çok iyi anlıyorum tatlım, hep yaşadık bunları. Naz çalışıyor olduğumdan o vakit evde sevda ile sınırlı yapılacak olur diye 2,5 yaşa kadar playbarn ın oyun saatlerine katılmıştı. Şu an varlar mı, iyiler mi onu bile bilmiyorum. Birde yine aktif mi bilmediğim, Kendiev vardı, kurbağalıdere de yamaha müzik okulu. Ay pek yardımcı olamadım sanki ama evonun yeri seçeneğini bir düşün derim ;)

  YanıtlaSil
 10. Merhaba, ilk yorum bu yazıya kısmetmiş. Bir anne tavsiye istedi mi kayıtsız kalamam. Biz Ankara'dayız ve 17 aylıktan beri 3 dönem Music Together derslerine katıldık. Sadece müzikal bir etkinlik olsa da farklı şeyler de alıyor bence çocuklar. Ama orası kesinlikle bir oyun grubu değil. Baştan sona belli biz düzende ilerleyen bir ortam onu da vurgulayayım. Evde cd yi takıp çocuğunuzla dans etmek şarkı söylemek ise sonrasında doğal olarak gelişen bir şey ve çok zevkli. Bu sene kızım kreşe başlayacağı için ara verdik. Bahsettiğiniz gibi bir oyun gruba götürüyordum ben de kızımı, 8 hafta sürdü ve 8 hafta boyunca müzik aktivite kısmında aynı 5 şarkıyo söyleyip, paraşütte mısır patlattılar. O sekiz haftada sonlara doğru bana sıkıntı geldi. Neyse ki resim kısmında her hafta farklı bir şey vardı ama yine de benim o zamanki beklentimi karşılamamıştı. Sürekli farklı şeyler yapan oyun grubu için belki markalaşmış kurumlar değil de normal kreşlerden de yardım alabilirsiniz. Seçimlerinizde kolaylıklar diliyorum.

  YanıtlaSil
 11. Daha dün kaydolduk!!!! Yazınızı okuyunca buruldum (özellikle o Bali'n ve gymbo'nun her hafta olması!) ama çekmeköy'de fazla muadil yok sanırım... ;( ben de üyelik kart ücretine fena takıldım!! Hala takılıyorum! Sıradan bir karta 40 tl ücret nedir?
  İptal edebiliyorsak ve çekmeköy'de alternatif bilen varsa yardım lütfen?
  http://daginikanne.blogspot.com.tr/2015/10/aktivite-merkezi-gymboree-izlenimleri.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, bizim gittiğimiz dönemde kart olayı yoktu, gerçekten bir karta 40 lira ücret almalarına çok şaşırdım, üyelik ücreti yeterince pahalıyken üstelik...
   Ben Gymboree'den sonra kızımı My Gym'e kayıt ettim ve o zamandan beridir gidiyoruz, Nil çok ama çok seviyor My Gym'i, her hafta oyunlar değişiyor, eğitmenler de Gymboree'ye göre daha ilgili... Biz Ataşehir My Gym'e gidiyoruz, her My Gym böyle güzel mi bilmiyorum ama biz çok memnunuz.
   Bir de şöyle bir durum var çocuğun ilgisine göre de durum değişiyor aslında, benim kızım oldukça hareketli, hoplamayı zıplamayı çok seviyor :) Bu yüzden aradığı aktiviteleri My Gym'de buldu diyebilirim, ama başka bir arkadaşımla konuşurken kızının My Gym'i hiç sevmediğini, fazla hareketli geldiğini ve deneme dersinden sonra bir daha gitmediklerini öğrendim... Her çocuğa göre sanırım beğeniler değişiyor...
   Belki oğlunuz mutlu olur Gymboree'de, yine de önyargılı olmayın diyor sevgilerimi gönderiyorum...

   Sil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...