18 Ocak 2016

İstanbul Light Festival

Görme imkanınız oldu mu bilmiyorum ama Kasım ayında Zorlu Center'da Türkiye'nin ilk ışık festivali İstanbul Light Festival düzenlendi. Dünyanın dört bir yanından gelen 22 ışık sanatçısı toplam 24 ışık enstalasyonu sundu.
Aslında yazılarımı ve çektiğim fotoğrafları sıcağı sıcağına yayınlamayı daha çok seviyorum ama şu sıralar zamanı yönetme konusunda bir hayli başarısızım. (Şubat ayında Nil'im ve benim için yeni bir dönem başlıyor, belki bundan sonra daha planlı ilerleyebilirim...) Biraz geç kalmış bir etkinlik paylaşımı olsa da hiç paylaşmamaktan iyidir diyorum ve festivalden birkaç kareyi ve hepsi olmasa da görebildiğimiz enstalasyonları buraya ekliyorum...
Amanda Parer / Intrude
Avustralyalı sanatçının eseri; beş adet dev aydınlatılmış, şişirilebilir, 7 metrelik tavşandan oluşmaktadır. Eserin adı, masum tavşan yüzünün ardında yatan daha derin anlam katmanını gösterir.
Flynn Talbot / Primary
Flynn Talbot’un Primary adlı eseri üç LED ışık kaynağı tarafından aydınlatılan üç taraflı bir duvar enstalasyonudur. Burada üç ana renk olan kırmızı, yeşil ve maviye atıfta bulunulmaktadır. Işığın bu üç temel rengi, ışık kaynaklarını, miktarını ve üçgen kullanımını tanımlamıştır. Her şey üçlüdür. Mukavvadan yapılan yapı, ışığı parçalara ayıracak ve renkli ışığın nasıl karıştığını gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Işık ve nesne aslında birbirlerine bağlıdır.
Pitaya / The Flight
Mekan, egzotik göçmen kuşlarla dolup taşıyor. Özenle kesilmiş görünümleriyle origamiyi çağrıştıran kuşların dünya çapındaki göç yolculuğunu konu alan enstalasyon, ışıldayan kuşların her bir dinlenme noktasındaki yaşama gücünü temsil ediyor.

Jen Lewin / The Pool
The Pool, interaktiftir. Biçim, ışık, ses ve hareket aracılığıyla, bir bağlantı ve sihir dünyası yaratır. Havuza girdiğinizde, oyun ve beraberinde hareketin dönen ışık ve renk etkilerini yarattığı bir dünyaya girersiniz. Hep birlikte ışıkla boyadığınız ve ışık sıçrattığınız dev bir kanvasta etkileşimler büyüleyici renklere dönüşmektedir.
Alaa Minawi / My Light is Your Light
İnsanlar şehirlerinden ayrılmaya zorlandıklarında, arkalarında bıraktıkları evleri, eşyaları, okulları, sevdikleri oyuncakları, arkadaşları ve komşuları değildir. Onlar tenlerini, organlarını ve anılarını geride bırakırlar. Saçılan bir ışığın dış hatlarına dönüşürler. Tek bir şey fısıldayarak yürürler: "Benim ışığım senin ışığındır."
Groupe Laps
Magdalena Fernandez / 1PM015
Venezuelalı sanatçı, 1PM015 isimli video enstalasyonunda rüzgarda ıslık çalan ağaç yapraklarının dansını konu alarak doğayı deneyimletmektedir. Sonbaharın sönen ışıklarıyla renklendirilmiş yapraklar, hışırtısıyla izleyiciyi içine çekmektedir. Geniş zemin ve duvardaki görsel projeksiyon sesle zenginleştirilmiştir. İzleyiciye çoklu boyut ve duygularla yaratılmış bütünsel bir deneyim yaşatmaktadır.

1 yorum:

  1. :) çok hoşmuş, ışıltılı sıcacık, büyülü enstalasyonlar...
    ıslık çalan ağaçlar, led ışıklı duvar panoları, egzotik kuşlar..her biri ışıl ışıl..
    Küçükler kadar büyüklerin de etkileneceği bir ortammış. Paylaşman iyi olmuş Noni'cim.
    Gidemesek de fotoğraflarınla haberdar olduk ve gidip görmüş kadar olduk bu da az değil ;)teşekkürler..

    YanıtlaSil

Saygı sınırını aşmadığınız sürece tüm yorumlarınız yayınlanacaktır, teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...